Jibun de narai

Jibun de narai

vzkaz od sōke Masaaki Hatsumiho


Život a smrt jsou propojeny, jako In – Yo (Jin a Jang). To je téma, které budu vyučovat tento rok. Stejně tak jako magnet přitahuje kov, tak i život a smrt se vzájemně přitahují. Ve chvíli, kdy se narodíte, je vám darován život a smrt je tedy nevyhnutelná. Když přijde, nebuďte překvapení nebo otřesení, pokuste se o souznění s rytmem života. Buďte vyrovnaní.
To je téma tohoto roku.
Proto svým studentům říkám, že nezáleží na tom, jak je kdo dobrý v bojových umění, například i v ninjutsu, pokud není schopný dosáhnout takovéto rovnováhy. To je základ kihon happō. Ne forma. Pokud budete procvičovat formy nedosáhnete žádných skutečných výsledků. Procvičování jakýchkoli pevných forem je dětinské, někdy to může být i příčina vaší záhuby. Často slyším své studenty dohadovat se na téma „správnost té a té katy“ nebo „tenhle postoj se dělá tak a tak“ a podobně. Ale skutečná bitva či boj není nikdy korektní ve formě či duchu. O tom to není.
Pokud se domníváte, že váš protivník je silný, půjdete, vezmete pušku nebo něco podobného a „bum“!!! Chápete? Je to velmi prosté. Tento typ praktického myšlení je velmi důležitý. Proto své studenty učím.

Jiyu – ni, atarimae – ni
Jibun de narai, Jibun de ikiro!

Svobodně, přirozeně,
Učte se po svém, žijte po svém!

I když mám mnoho studentů, nepotřebuji je. Ale oni stále přicházejí, aby mě viděli. Protože je učím, jak se mají učit sami. Proto přicházejí. Tohle je jiné než provádění ryū-ha. To co učím je skutečná cesta. Okolo sebe mám mnoho dobrých přátel ze spousty zemí. Mnoho z nich ve svých zemích přežilo války – jsou to skuteční bojovníci. Rozumíme jeden druhému na určitém stupni chápání. Trénink s Takamatsu senseiem mě vycvičil, abych si všímal takových lidí. Je to jako bychom byli svůj vlastní druh. I Vy Seane jste musel už několikrát bojovat o holý život. Dokonce jste byl napaden ze zálohy. Máte odvahu a otevřenou mysl, která vám pomáhá přežít. Ale Váš ubohý protivník…(smích)
Špatní lidé mají vždy nějaké nekalé plány. Jsou to lidé s velkými plány. A pokaždé vás nějak napálí. Proto je důležité rozvíjet mysl tak, aby člověk byl schopný takovým lidem odolávat. Nikdy si o ničem nic nemyslím, znáte mě, skutečně nijak zvlášť nepřemýšlím o určitých věcech. Prostě jen jdete dál. To je nejlepší způsob jak vést studenty, takovým způsobem trénujete i vy, když jste se mnou.
Když některý z mých starších japonských studentů sejde z cesty nebo udělá nějakou chybu, vynadám mu. Stejně tak i ostatním studentům po celém světě, nic před cizinci neskrývám. Všechno dělám na základě jednání z očí do očí. A tak to i vždycky bylo. Kdybych vyučoval jinak, moji studenti by mohli být zabiti a to by mě velmi mrzelo. Proto nevyučuji nějakým podivným a nepřirozeným způsobem. Učím lidi jak mají vyučovat sami sebe. Svobodně.

Masaaki Hatsumi, Bujinkan Dōjō sōke