Japonská kuchyně

Japonská kuchyně

Sukiyaki

Japonská kuchyně se vyznačuje velice osobitým stylem a smyslem pro dokonalé sladění chuti a servírování. Styl servírovaní a pečlivá příprava každého pokrmu činí právě japonskou kuchyni jedinečnou a originální. Určitě se dá říci, že japonská kuchyně patří mezi ty nejzdravější způsoby stravování a to nejen pro minimální obsah tuků a různých koření, ale především z pohledu používaných potravin.

Základními ingrediencemi japonské kuchyně jsou nudle, rýže, zelenina, sója, ryby a mořské plody. Japonské pokrmy jsou správně připravovány vždy z čerstvých ingrediencí s minimální tepelnou úpravou, podávané nejčastěji s rýží či nudlemi. Tepelně se pokrmy nejčastěji upravují vařením, dušením či méně často smažením. Stejně tak se zelenina i ovoce konzumuje převážně čerstvé. Velice často se pak jídlo obohatí přidání různých dochucovadel jako je např. zázvor, wasabi (pasta z japonského zeleného křenu) či sójovou omáčkou. Tolik k nějaké základní definici japonské kuchyně. Teď se pojďme podívat na některá jídla podrobněji.

Sushi 寿司

Sushi jsou určitě asi tím nejznámějším japonským jídlem, které se pro svou velikou oblibu rozšířilo po celém světě. Základem sushi je uvařená rýže nishiki 錦 a syrové kousky ryb, mořských plodů, někdy i zeleniny, vaječné omelety. Je velmi mnoho druhů sushi. Standartně se k němu podává sojová omáčka, wasabi a nakládaný zázvor.

Mezi nejzákladnější druhy sushi patří:

● Nigiri sushi 握り寿司 – vytvarovaný váleček rýže nishiki 錦, na kterém je položený plátek syrové ryby nebo mořských plodů popř. zeleniny a převázaný proužkem mořské řasy. Plátek ryby bývá občas zespodu pomazán křenem wasabi 山葵. Namáčí-li se v sojové omáčce, vždy plátkem ryby směrem do omáčky, aby rýže zůstala suchá.

● Maki sushi 巻き寿司 – nejznámější forma sushi. Do rýže a mořské řasy – nori 海苔 zabalený plátek ryby nebo zeleniny, srolováno do válečku a krájené na kolečka stejné šířky.

● Temaki sushi 手巻寿司 – podobné jako maki sushi, ale místo do válečku je baleno do tvaru malých kornoutů

Teppanyaki

Některá další japonská jídla

Sashimi 刺身

Sashimi je zcela jistě japonská delikatesa. Krájené plátky syrových ryb a mořských plodů. Maso musí být absolutně čerstvé, často se zdobí do různých uměleckých tvarů, např. do růže. Namáčí se do sojové omáčky a wasabi. Servíruje se spolu s nakládaným zázvorem a na tenké nudličky nastrouhanou bílou ředkví. Celkově je kladen velký důraz na kompozici.

Miso shiru 味噌汁

Miso shiru je tradiční japonská polévka z vývaru, sojové nebo rýžové pasty miso, nakrájené zeleniny a mořských řas.

Udon 饂飩

Udon jsou oblíbené japonské nudle. Dělá se z nich například polévka z vývaru se sojovou omáčkou, rýžovým octem, to celé posypané čerstvou šalotkou.

Tempura 天麩羅

Tenpura jsou v těstíčku obalované a fritované kousky z jakýchkoliv ryb, mořských plodů nebo zeleniny. Těsto se před smažěním chladí a tak se rychle při smažení zatáhne a nenasákne olejem. Hotové kousky se namáčí obvykle v omáčce z hustého vývaru, sojové omáčky a rýžového vína.

Tonkatsu 豚カツ

Tonkatsu je další z řady oblíbených pokrmů původem z Evropy, obalovaný vepřový kotlet ve strouhance, podávaný s nakládanou zeleninou a rýží.

Rámen 拉麺 (ラーメン)

Rámen je vydatný nudlový vývar. Nudle jsou zality silným vývarem s masovou chutí a doplněny vepřovým masem, čajovým vejcem a často řadou dalších přísad (sušené houby, mořské řasy nori, wakame nebo kombu, sójová omáčka, miso, atd.). Dle použitého typu nudlí se rozlišují dva hlavní druhy ramenu – ramen udon (širší bílé pšeničné nudle), a ramen soba (tenké tmavší žitné či pohankové nudle)

Gyoza 餃子

Gyoza jsou dušené knedlíčky původem z Číny, plněné mletým vepřovým masem a zeleninou, obvykle se namáčí do sojové omáčky s rýžovým octem. Mohou být i smažené.

Teriyaki 照り焼き

Terayaki je grilované maso, marinované ve sladké sojové omáčce. Maso se dá použít jakékoli, obvykle z ryb, sépie nebo drůbeží a hovězí.

Sukiyaki 鋤焼

Sukiyaki je dušené hovězí maso v zelenině se sojovou omáčkou. Pokrm se obvykle vaří přímo na stole. Někdy se přidávají i nudle, vejce a tofu.

Okayu お粥

Okayu je rýžová kaše s vajíčkem, někdy s kousky ryb, cibulky.

Fugu 河豚

Fugu „adrenalinová pochoutka“, ryba čtverzubec s vysokým obsahem jedu, jehož nepatrné množsví dodává jídlu zvláštní chuť. Lze připravovat pouze zkušenými a licencovanými kuchaři, převážně pouze v Japonsku. Neodborná příprava ryby může způsobit smrt.

Teppanyaki 鉄板焼き

Teppanyaki je japonská kulinářská show v některých restauracích. Zruční kuchaři připravují speciality přímo před hostem na speciálně upravených rozpálených stolech. Většinou se jedná o masové steaky a zeleninu.