Dělám to správně?

Dělám to správně?

(Aneb, nerad bych dělal něco špatně.)


Pro mnoho lidí, kteří poprvé navštíví dōjō tradičních bojových umění, může být toto prostředí jako vstup do neznámé krajiny.

Nicméně není třeba se něčeho obávat. V rámci našich dōjō to funguje tak, že nové zájemce hned při první návštěvě vezmemem mezi sebe přímo do tréninkové lekce, aby si ji tak mohli vyzkoušet na vlastní kůži. Během mnoha let se nám osvěčilo, že je to mnohem lepší způsob, než jen být divákem. Tím, že si můžete sáhnout na samotný trénink dostanete daleko více odpovědí na vaše otázky.
Jak instruktoři, tak i starší studenti se novým zájemcům budou věnovat, aby jim tak vysvětlili potřebné věci a opravili případné chyby v pohybu.

Mnohé věci se mohou zdát zvláštní – pozdrav na úvod či konec tréninkové lekce, používané japonské termíny, nové pohyby apod.
Nechte věci přirozeně plynout. Jste přeci na prvním tréninku a tak je logické, že budete teprve získávat potřebné informace. Není třeba ze začátku někam spěchat. Postupem času se k vám dostanou všechny informace.
Po první návštěvě si určitě udělejte chvilku času a ptejte se na vše, co vás v souvislosti se získanými zkušenostmi napadne.

V prvních krůčcích vám rádi pomůžeme. Mnohé ale jistě sami pochopíte když se budete dívat kolem sebe jak se chovají starší studenti. Jak již jsme zmínili není třeba spěchat. Postupně s každým dalším tréninkem budete věcem kolem sebe lépe rozumět a i vaše pohyby a techniky se budou zlepšovat. Důležité je, aby vám samotné cvičení přinášelo v první řadě radost. 

Jak budete pokračovat ve svém tréninku dále, začnou vám procvičované pohyby dávat smysl. Budete získávat více zkušeností a tím i větší jistotu. Techniky tradičních bojových umění jsou založené na logické posloupnosti, obsahuje pevně stanovenou strukturu, díky čemuž dávají techniky smysl afunkčnost. A právě z tohoto důvodu je důležité si uvědomit, že z jednoho tréninku můžete jen velice těžko odhalit vše, díky čemu byste mohli hodnotit trénink či snad dokonce samotné bojové umění.

Jak už jsme zmínili pro náš rozvoj stačí pokračovat ve cvičení. Čas, který věnujeme našemu tréninku, přinese odpovědi na mnohé naše otázky.