Historické knihy pojednávající o ninjutsu

Historické knihy pojednávající o ninjutsu

Ninpiden 忍秘伝

(tajná učení ninjutsu)

Napsal Hattori Hanzō v roce 1653 – kniha je složena ze čtyř částí.


Bansenshukai 萬川集海

Napsal Fujibayashi Yasutake v roce 1676 – kniha je složena z jedenácti částí. Autor pocházel z provincie Iga a podle jména se dá předpokládat, že autor byl příbuzný rodině ninjů Fujibayashi, pokud nebyl jedním z nich. Ale to bohužel nemůžeme určit přesně.

Tato kniha je pravděpodobně jedna z nejdůležitějších historických knih o ninjutsu. Bansenshukai je dokument o filozofii, vojenské strategii a taktice, astrologii a zbraních, které jsou typicky spojovány s ninjutsu. Přestože autor Bansenshukai byl ovlivněn Čínským myšlením a dokonce naznačuje spojení s Čínskými vojenskými tradicemi, předkládá tuto práci jako úplné shromáždění a vrchol vědomostí ninjutsu – jak samo jméno Bansenshukai naznačuje. V knize je poměrně hodně kreseb, které doplňují text.


Shōninky 正忍記

(pravé paměti ninjutsu)

Napsal Natori Masazumi v roce 1681 – kniha je složena ze tří částí. Shōninki zaznamenává text o Kishū ryū ninjutsu, kterou údajně založili bojovníci z oblasti Iga. Do této oblasti se dostali po jejich porážce ve válce Tenshō.

V každém případě samotný text zahrnuje několik témat, od strategie po infiltraci. Neobsahuje ale specifické bojové techniky.

Přestože text není moc dlouhý, odráží určitý způsob nahlížení na ninjutsu, který je velmi zajímavý pro kohokoli, kdo se chce naučit více než jen techniky.