Honbu dōjō – Bujinden

Honbu dōjō – Bujinden

O historii honbu dōjō 本部道場

Bujinkan honbu dōjō 武神館本部道場 neslo název Bujinden 武神殿, a kdyby ještě stálo, nalezli byste jej v městě Noda-shi 野田市 nedaleko Tokia 東京, hlavního města Japonska. Toto dōjō bylo vystavěno za finanční podpory studentů Bujinkan Dōjō z celého světa. Bylo to nádherné místo se svou specifickou atmosférou.

10. 8. 1997

V tento den proběhl první trénink v prostorách tohoto dōjō. Hatsumi sensei během tréninku mluvil o tom, že toto místo se stane „pupkem světa“ bujinkanu.

Dōjō neslo název Bujinden 武神殿 neboli „palác ducha bojovníka“. Zatímco slovo „KAN 館“ použité v termínu bujinkan znamená – hala, tak slovo „DEN 殿“ z termínu bujinden nám připomíná, že toto dōjō je hlavní halou ze všech. Také snad poukazuje na to, že lidé, kteří zde trénují nebo budou trénovat, by se měli chovat jako lidé vysokých morálních kvalit, takových vlastností, jako představuje slovo „Bujinden“.
Sōke mluvil o tom, že stejně jako v první den tréninku v honbu dōjō musí být zde cvičeno především kihon happō, a tak předvedl základ techniky ichimonji no kata.
Po prvním tréninku skládali tři studenti godan test: dva studenti z Austrálie, kteří složili po dvou pokusech, a jeden student z Holandska, který ani na posedmé nesložil.

9. 9. 1997

V devátý den devátého měsíce devátého roku Heisei bylo honbu dōjō slavnostně oficiálně otevřeno.

Interiér honbu dōjō

Vnitřek honbu dōjō obsahoval předsíň, šatnu, kuchyňku, koupelnu z tvrdého dřeva a tréninkovou oblast. V čele dōjō byla zakomponována kamiza, oltář. Pod kamizou byly police z různými tréninkovými zbraněmi. Mnohé z nich ručně vyrobil Shiraishi shihan. Velikost dōjō byla 48 tatam (to jest asi 60 nebo 70 m2).

Kamiza v honbu dōjō

V dōjō existovalo pět samostatných malých chrámů na kamize. Tyto chrámy reprezentovaly devět škol, jejichž učení studujeme. Čtyři chrámy byly malé a jeden byl větší a byl umístěn uprostřed. Ke každé škole byly přiřazeny dvě svíčky. A tak, když se odříkávalo Shikin haramitsu dai komyō, muselo hořet všech 18 svíček.

Oltář v dōjō.

Chrámy byly umístěny zleva doprava v tomto pořadí:

1. Gyokushin ryū – oddělený chrám
2. Kumogakure ryū – oddělený chrám
3. Takagi yōshin ryū – velký chrám
4. Kukishinden ryū – velký chrám
5. Shindenfudō ryū – velký chrám (uprostřed)
6. Togakure ryū – velký chrám
7. Gyokko ryū – velký chrám
8. Kotō ryū – oddělený chrám
9. Gikan ryū – oddělený chrám

Dnes již toto honbu nestojí, budova musela být zbourána z důvodu stavby nové železniční zastávky. Nicméně asi o 200 metrů dále bylo vystaveno shin-honbu 新本部, nové honbu dōjō, které dodnes využívají studenti bujinkanu ke své tréninkové praxi.

Pravidla, která byla vyvěšena v dōjō.

Další fotografie starého honbu dōjō