Rozhovor s Hatsumi senseiem pro Black Belt

Rozhovor s Hatsumi senseiem pro Black Belt

Ameriku v osmdesátých letech jako hurikán zasáhl takzvaný ninja boom. Zdálo se, že každý se chce naučit jak házet kouřové kuličky a pak v oblacích dýmu mizet, infiltrovat se do nepřátelských pevností, navléci si na hlavu černou kuklu a plížit se tmou. Téměř přes noc se vynořilo množství samozvaných mistrů prastarých ninja klanů, jakoby vystoupili odněkud z temných lesů. Zatímco většina těchto „mistrů“ kasírovali peníze za házecí hvězdice, šplhací háky, několik málo se snažilo praktikovat své umění směrem ke zdokonalení svých studentů. Byli lidé, kteří překonali veškeré bouře a přežili až do let devadesátých. Masaaki Hatsumi je jeden z těchto ninja autorit, v kruzích bojových umění je hodnocen velmi vysoko.


Je tomu téměř 15 let co jste začal v USA vyučovat. Všiml jste si nějakých změn ve stylu jakým Američané cvičí nyní a jak cvičili tehdy?

Poprvé když jsem přišel probíhal v Americe právě ninja boom, všichni si mysleli, že ninjutsu je cosi mysteriosního – něco špatné. To jsem postupně vyvrátil. Ninjutsu je ryzí bojové umění. To je důvod proč jsem změnil název z ninpō taijutsu na budō taijutsu. Je to jedno a to samé. Ninpō je formou budō taijutsu.

Jak se toto bojové umění vlastně vyvíjelo od té doby co jej Takamatsu sensei předal Vám?

Nevyvíjelo se. Prostě existovalo. Přežilo. Je to jako když dvě věci jsou jedním, zdá se že se mění, zatímco stále zachovávají svou původní formu. Mnoho lidí mluví o evoluci. Ale ve skutečnosti základ lidského života se vůbec nemění. To je důvod proč musí trénovat, reagovat na své činy, být pokorný. To je důvod proč se ptám: „Co je to dōjō?“ To není nějaké místo, kam si lidé chodí zacvičit aby byli silní. Je to místo pokory, místo reakcí na své činy. A způsobu jak žít jako skutečná lidská bytost. To by lidé měli pochopit a zbavit se veškerých iluzí. Dōjō je každý den kdekoliv jste.

Jak si myslíte, že Vaši studenti reprezentují vaše umění?

Jack Hoban je vynikajícím příkladem, zeptejte se jeho, je daleko lepší ve vyjadřování ninjutsu americkým způsobem. Nemůžete to vyjádřit v japonštině americkým způsobem. Jack bude mluvit ze svého srdce – po americku. Tak ačkoli já budu v Japonsku můžete se ptát jeho.

Často jsme od Vás měli možnost slyšet, že bojová umění jsou o lásce a ochraně života, ačkoli základní ideou bojových umění je násilí. Jak se to slučuje?

Jsou věci, které každý normální člověk musí udělat. Pokud studujete bojová umění, ač se to může zdát podivné, je tomu naopak. Stanete se divokým zvířetem.

Proč pořádáte tai-kai každý rok?

Aby se lidé o mém bojovém umění dozvěděli o něco více, proto každý rok cestuji po celém světě.

Proč jste se rozhodl přidat hodnocení od 11. až do 15. danu?

To není nic nového. Kdysi to tak bylo, problém byl jen ten, že nebyl nikdo kdo by tak vysoký Dan měl.

Jakým směrem, myslíte, že se bojové umění ubírá?

Nezáleží na tom jestli se bojové umění vyvíjí. Nezáleží zda se v bojovém umění nachází jen jeden kvalitní student. Pokud je tady aspoň jeden člověk, je to dost, to je celý smysl. Je to jako zde v Americe, kde máte prezidenta Clintona – jen jednoho prezidenta. A to je vše co potřebujeme.

Co Vás nejvíce uspokojuje při šíření bojových umění?

Když se lidé dívají na přírodu, myslí si jak je krásná. Lidé s tímto cítěním když vidí něco krásného mají potřebu ochraňovat to. A pokud mluvíte o vývoji v bojových umění, tak to je postoj který je potřeba vyvinout.

Je nějaký rozdíl v interpretaci ninjutsu v USA a jinde ve světě?

Ne, není.

Co byste rád aby si lidé odnesli z tai-kai?

Rád bych, aby lidé nechali za sebou všechno špatné, aby jejich srdce mohla být lehčí.


(c) Masaaki Hatsumi a časopis Black Belt