Nejčastější dotazy

Nejčastější dotazyCo vlastně Bujinkan Dōjō je?
Jednoduše řečeno se jedná o japonskou školu bojových umění, která slučuje devět tradičních bojových umění ninjutsu 忍術 a bujutsu 武術. Bujinkan Dōjō 武神館道場 vede pan Masaaki Hatsumi 初見良昭, který je v těchto devíti školách velmistrem (sōke 宗家). Více najdete v odkazu bujinkan na našich stránkách.

Takže ninjutsu je součástí toho, co se učíte v bujinkanu?
Ano, je tomu tak. V minulosti byla bojová umění vyučovaná panem Hatsumim prezentovaná světu pouze jako ninjutsu. Nicméně Hatsumi sensei je držitelem titulu sōke (velmistr) v devíti tradičních školách bojových umění, z nichž tři jsou školy svým původem ninjutsu.

Existují mimo organizaci Bujinkan Dōjō ještě jiné školy vyučující ninjutsu?
Na to je velice těžké odpovědět. Existují školy, které v historii měly ve svých osnovách techniky spadající pod znalosti, které vztahujeme k ninjutsu, jako třeba Katori shintō ryū 香取神道流, ale dnes se již v této i jiných školách nevyučují. Nicméně dají se najít informace o různých malých školách, které se prezentují také jako školy ninjutsu. Některé mají historické kořeny a dají se považovat za autentické, ale o většině z nich se to říci nedá. Je zapotřebí mnoha historických znalostí, abyste byli schopni rozlišit podobné informace a vidět skutečnost.

Školy které se vyučují v bujinkanu jsou velmi staré. Mohou mít tedy v současné době nějaké aktuální poslání?
Není to tak, že by tyto školy vznikly před několika stoletími a tam se zastavil jejich vývoj. Tyto školy se nadále vyvíjely a přizpůsobovaly se podmínkám nových období a situacím. Tento přirozený vývoj trvá stále a je důležitý.
Obecně si myslím, že je studium bojových umění Bujinkan Dōjō v dnešní době zaměřeno na tři základních oblastí - nácvik bojových technik, studium historie a filozofie. V ideální podobě se každý student snaží rozvíjet své schopnosti ve všech těchto oblastech.

Znamená to, že techniky vyučované v této škole jsou reálné?
Ano, jistě. Techniky, které nám předává Hatsumi sensei jsou funkční a praktické. Už historie samotná ukázala, zda tyto techniky fungují či ne. Navíc mezi studenty Bujinkan Dōjō na celém světě je mnoho lidí, kteří slouží v řadách policie, armády či dalších bezpečnostních složkách a jak říkají oni sami cvičí bujinkan pro jeho komplexnost. Někteří z nich pracující v ozbrojených složkách jako instruktoři. Samosebou to, jak bude běžný student schopen použít obranné techniky v reálné situaci záleží na jeho způsobu tréninku, přístupu ke studiu, porozumění důležitých věcí vztahujících se k reálné situaci. Také je důležité mít i štěstí. To je stejné jako všude jinde.
Osobně si myslím, že mnoho lidí, kteří se dnes věnují tomuto umění ke své škodě často ustupují ve svém tréninku od reálných forem.

Existuje v rámci tohoto umění nějaké sportovní porovnávání formou soutěže?
Ne, neexistuje. Techniky těchto škol jsou trénovány stejným způsobem jako v historii. To znamená, že i s útoky na životně důležitá místa lidského těla. Bylo by velice nebezpečné, kdyby tyto techniky byly konfrontovány v nějaké soutěži. A pokud by se vytvořila pravidla a další bezpečností opatření (chrániče, rukavice), které by omezovaly použití nebezpečných technik, musel by se změnit způsob tréninku a upravit vyučované techniky za tímto účelem. Z tohoto důvodu je velice těžké konfrontovat se formou sportovního zápasu.
Přesto všechno jsou do tréninku v našem dōjō zařazeny různé formy randori 乱取り, které respektují původní význam technik a obohacují naše studium.

Je vhodné trénovat k bujinkanu i jiné bojové umění?
Jistě, je mnoho lidí, kteří se vedle bujinkanu věnují i jinému bojovému umění. Pokud máte tu schopnost věci vnímat více způsoby, může to být velice zajímavé a poučné. Osobně si myslím, že pokud si k bujinkanu někdo zvolí další bojové umění, mělo by pocházet z Japonska a mělo by mít podobný základ. Kombinovat příliš rozdílné styly může být komplikované pro další trénink.
A také záleží na důvodu proč cvičit ještě něco dalšího. Někdy se setkám s lidmi, kteří chtějí cvičit něco jiného proto, aby byl jejich bujinkan lepší. Upřímně si myslím, že by se v tomto případě spíše měli více zamyslet nad způsobem svého tréninku v bujinkanu, než hledat "pomoc" jinde. Pokud je ale motivací poznání jiného bujutsu a jeho tradice tak to je správný důvod a určitě v tom nemůže být žádný problém.

Cvičíte na trénincích také s nějakými zbraněmi?
Ano samozřejmě. Je jich celá řada, ale nejdůležitějším aspektem je taijutsu 体術,techniky beze zbraně. Pohyb těla potom využíváme i při práci se zbraněmi.
Pro trénink jsou z důvodu bezpečnosti nejprve využívány tréninkové cvičné zbraně, např.: fukuro-shinai 袋竹刀 (meč z bambusových plátů potažený kůží), bokeny 木剣 (dřevěné meče), gumové shurikeny 手裏剣 (vrhací čepele) a je jich mnohem více. Tyto zbraně umožňují trénovat techniky v plném rozsahu, bez rizika zranění. Po nějakém čase je dobré, aby každý získal zkušenosti s tréninkem se skutečnou zbraní. Jde o přirozený vývoj.

Mnoho lidí má představu o tom, že bojová umění vychovávají k násilí …
Skutečné poselství bojových umění není boj, ale mír. Lidé, kteří smýšlejí jinak nepochopili nic z opravdové podstaty bojových umění. Tréninky vychovávají člověka nejenom po stránce bojových technik, ale zároveň roste i po té duševní.
Z vlastní zkušenosti vím, že když přijdou nějací zájemci se špatnými úmysly, což se může stát, po nějaké době sami odcházejí. Atmosféra, která je na trénincích jim nedovolí rozvíjet jejich špatné myšlenky, ego.

Jsem děvče, je toto cvičení pro mě dobré? Mohu se také naučit tomuto umění? Nebo je to jen pro muže?
Jistě, že se můžete také naučit tomuto bojovému umění. V našem dōjō 道場 studují dívky a ženy, které uchvátilo kouzlo tohoto umění. Některé z nich jsou již tak daleko, že obdržely vysoký technický stupeň. Záleží jen na vás, jaké cíle si dáte.

Kdy je dobré začít se studiem bujinkanu?
V podstatě kdykoli. Studovat bojová umění je možné v jakémkoli věku, tady nejsou žádná omezení. Trénink je veden tak, aby studenti byli schopni jej přizpůsobit svému věku a fyzickým možnostem. U nás v dōjō v je pouze spodní věková hranice a tou je 6 let, kdy můžou začít děti s tréninkem.

Jak si vybrat správné dōjō?
No, to není úplně jednoduchá otázka. Ale, na druhou stranu, také to není zas tak složité. Určitě je dobré nejprve navštívit vícero dōjō, kde se věnují tomu kterému bojovému umění. Nenechat to na tom, které je blíže. Pokud se chcete věnovat něčemu tak obsáhlému, jako jsou japonská tradiční bojová umění, vyplatí se třeba i jezdit i dále, ale za učitelem, který mi sedí a je schopen mě něco naučit. Osobně bych příliš neztrácel čas s těmi dōjō, které na svých webech píšou o tom, že jsou jediný skuteční, nejlepší, netradičnější a to ani v případě, že by učitel měl i vysoký technický stupeň. Víte, když o sobě někdo něco takového píše, většinou je tam něco špatně. Japonská tradiční bojová umění jsou o RESPEKTU, a když někdo píše, jak je "super", tak je většinou problém na jeho straně s jeho osobností. Já bych rozhodně nechtěl ztrácet čas s EGOISTICKÝM jedincem. Rozhodně důležitým faktorem jsou pro mě studenti praktikující v konkrétním dōjō. Nejde tak ani o počet (i když i ten dokáže někdy napovědět), ale především o úroveň jejich tréninku. Přeci jen i se základními zkušenostmi, jsme schopni posoudit, zda bychom chtěli dosáhnout úrovně pohybu a prezentace bojových umění jako ti, kteří cvičí vedle nás. A ještě jeden faktor je pro mě důležitý a to vazba instruktora na svého učitele, jaký je v roli studenta, jak mluví a chová se na lekcích.
Uznávám, že to není jednoduché a vlastně i chápu, že někteří začátečníci mohou v této oblasti si být nejistí.

Co musím udělat, abych mohl začít s tréninky tohoto bojového umění?
No v první řade přijít do některého z dōjō, kde jej vyučují. Osobně si myslím, že jsou velké rozdíly ve vedení tréninků v jednotlivých dōjō, proto bych doporučoval navštívit více dōjō, než se rozhodnu, kam budu chodit. Pak už jen stačí mít zájem o studium tohoto umění a to je vše. Všechny ostatní věci se člověk dozví přímo na trénincích od svého instruktora nebo během samotného studia.

Co potřebuji na svůj první trénink?
Odhodlání a chuť do tréninku, nic víc. Přesto, že cvičíme v kimonu 着物 černé barvy obuti v tradiční japonské obuvi tabách 足袋, stačí mít s sebou jakékoliv sportovní oblečení a obuv. Co se týká vybavení, je možné jej pořídit časem, nemusíte jej mít na prvním tréninku. Některá dōjō mají již své zázemí, kde si můžete ze začátku vybavení zapůjčit.

Nikdy jsem nesportoval, nemám velkou fyzickou kondici …
Nemusíte mít žádné obavy, to není podstatné pro studium bojových umění. Každý student si sám určuje, jak moc se bude věnovat fyzicky náročnému tréninku. Nicméně i samotný trénink je veden tak, aby se postupně zlepšovala flexibilita a silová vytrvalost každého studenta. Je jasné, že zdravé tělo dokáže déle kvalitně trénovat a pak - ve zdravém těle zdravý duch ;-).

Nemůžu chodit na všechny tréninky, vadí to?
Ne, nevadí. Každý chodí na tréninky podle svých časových a studijních či pracovních možností. Není nutná stoprocentní účast na trénincích. Přesto je dobré si najít čas pro váš pravidelný trénink, který je důležitý pro osobní rozvoj a pokrok. Nelze očekávat příliš rychlé zlepšení po jednom tréninku měsíčně.

Jak rychle se naučím bránit?
To je častá otázka nových zájemců o tréninky. Odpověď je ale velice složitá.
Obecně je nahlíženo na studium bojových umění jako na celoživotní náplň. Pořád je co zlepšovat a je důležité stále pokračovat dál.
Určit minimální dobu tréninku, nutnou pro schopnost ubránit se napadení, je nemožné a neprofesionální. Vždy záleží na samotném studentovi s jakým záměrem začal s tréninkem, na jeho schopnostech a samosebou na jeho osobnosti. Každý má své tempo a své cíle.


Pokud budete mít nějakou další otázku, napište mi - pavels@bujinkanprague.com. Když budu vědět, rád odpovím.