Bujinkan / Ninjutsu

Bujinkan / Ninjutsu

Bujinkan Dōjō 武神館道場

Bujinkan Dōjō 武神館道場 je celosvětová organizace, kterou založil Dr. Masaaki Hatsumi za účelem šíření devíti japonských bojových tradic, kuryū-ha 九流派, skládajících se ze škol ninjutsu 忍術 a bujutsu 武術, ve kterých zdědil titul sōke 宗家, hlava rodinné tradice.

Togakure ryū ninpō taijutsu 戸隠流忍法体術
Gyokko ryū kosshijutsu 玉虎流骨指術
Kotō ryū koppōjutsu 虎倒流骨法術
Shindenfudō ryū dakentaijutsu 神伝不動流打拳体術
Kukishinden ryū happō hikenjutsu 九鬼神伝流八法秘剣術
Takagi yōshin ryū jūtaijutsu 高木揚心流柔体術
Kumogakure ryū ninpō 雲隠流忍法
Gyokushin ryū ninpō 玉心流忍法
Gikan ryū koppōjutsu 義鑑流骨法術

Těchto devět škol má dlouholetou historii sahající více než tisíc let do minulosti. Každá z nich obsahuje část zvanou jissen-gata 実戦型, což označuje reálné bojové formy. Hatsumi sensei zdědil tyto školy od svého učitele jménem Toshitsugu Takamatsu 高松寿嗣.


Ninjutsu 忍術

Ninjutsu 忍術, doslova přeloženo „umění zůstat skrytým“, je umění válečníků středověkého Japonska zvaných ninja 忍者 či shinobi 忍び. Ninjutsu se původně zaměřovalo z větší části pouze na získávání a práci s informacemi. Teprve později si osvojilo bojové dovednosti a stalo se tak komplexním bojovým uměním. Kořeny tohoto umění, jako souboru technik nutných k přežití, vytvořili lidé/válečníci žijící v oblastech Iga 伊賀 a Kōga 甲賀, které jsou považovány za domovinu tohoto umění.

Organizace Bujinkan Dōjō je dnes jednou z mála organizací vyučujících autentické tradiční umění ninjutsu. Je ale jedinou, v jejímž čele stojí člověk, který byl vyučován v přímé linii a získal titul od předešlého představitele těchto tradic.