Toshitsugu Takamatsu

Toshitsugu Takamatsu

Osobu Takamatsu senseie zná dnešní generace studentů Bujinkan Dōjō již jen fotografií, videí, ale především z vyprávění Hatsumi senseie, který s láskou a laskavostí vypráví o studiu, poznání, tréninku a pocitech, které prožíval se svým učitelem.

Toshitsugu Takamatsu 高松寿嗣
Datum narození: 10. března 1889
Datum úmrtí: 2. dubna 1972
Bydliště: Kashihara-shi 橿原市, prefektura Nara 奈良県, Japan


“Srdce je ti oporou, ať jsi v životě nahoře nebo dole. Mít nezdolnou duši znamená vstát po každém pádu. Bez takovéto duše nemůže nikdo dosáhnout svého cíle. Shinobi potřebuje výjimečně silnou duši – stejně jako tráva bývá často pošlapaná a přesto se nikdy nevzdá a bojuje o život.“
- Toshitsugu Takamatsu

Takamatsu se narodil 10. března 1887 v městě Akashi (Akashi-shi 明石市), které se nachází v prefektuře Hyōgo (Hyōgo-ken 兵庫県). Bylo mu dáno jméno Hisatsugu 寿嗣, které později změnil na Toshitsugu 寿嗣. Dalším jménem, pod kterým byl znám v mládí, bylo jméno Jutaro 寿太郎. Jeho otec Takamatsu Gishin Yasaburō 高松義心弥三郎 chtěl, aby až dospěje Toshitsugu vstoupil do armády. Celou tuto věc konzultoval s Todou senseiem 戸田先生, který byl ve skutečnosti dědečkem Takamatsua. Shinryūken Masamitsu Toda 戸田真竜軒正光, jak se jmenoval celým jménem, měl své dōjō 道場 bojových umění ve městě Kōbe (Kōbe-shi 神戸市). Toda řekl, že ho trénink bojových umění učiní silným, odolným a poskytnou mu patřičné sebevědomí. Mladý Takamatsu byl proto hned poslán do školy bojových umění, kterou vedl právě jeho děda. Nad dveřmi Todova dōjō visel nápis „Shindenfudō ryū jūtaijutsu 神伝不動流柔体術“, kromě této školy bojových umění učil Toda zároveň školy Kotō ryū koppōjutsu 虎倒流骨法術, Gyokko ryū kosshijutsu 玉虎流骨指術, Kumogakure ryū ninpō 雲隠流忍法, Gyokushin ryū ninpō 玉心流忍法 a nejdůležitější Togakure ryū ninpō taijutsu 戸隠流忍法体術.

Takamatsu projevoval velikou zručnost při tréninku bojových umění a tak už ve věku třinácti let zvládl na patřičné úrovní techniky školy Shindenfudō ryū a obdržel tak menkyo kaiden 免許皆伝 („menkyo 免許“ znamená „licence, potvrzení“ a „kaiden 皆伝“ doslova „úplné předaní umění včetně tajných technik“, takže menkyo kaiden je vlastně potvrzení o úplném předaní umění). Ve věku třinácti let začal Takamatsu také navštěvovat tréninky v dōjō školy Takagi yōshin ryū 高木揚心流. Tuto školu vedl 15. sōke 宗家 jménem Mizuta Yoshitarō Tadafusa 水田芳太郎忠房. Opět se Takamatsu velice brzo obsáhl dovednosti této školy a tak ve věku sedmnácti let obdržel od Mizuty senseie licenci menkyo kaiden školy Takagi yōshin ryū.
Někdy v této době začal pracovat v továrně Takamatsuho otce jeden starý muž, známý v Japonsku díky jeho bojovým schopnostem. Jmenoval se Ishitani Matsutarō Takekage 石谷松太郎隆景. Jedna z teorií tvrdí, že rodina Ishitani byla vzdáleně příbuzná s rodinou Takamatsu. Tento muž nastoupil do továrny v pozici vrchního hlídače. Ishitani také dostal možnost k využití malého prostoru v továrně, které mohl využívat jako své dōjō. Stejně tak, jako další lidé se i mladý Takamatsu chopil šance učit se u tohoto starého muže bojovému umění. Studoval u něho Kukishinden ryū 九鬼神伝流, Hontai takagi yōshin ryū 本體高木揚心流, Gikan ryū koppōjutsu 義鑑流骨法術 a Shinden musō ryū 神伝蹈鞴流 (předpokládáme, že i v této škole obdržel Takamatsu sensei posléze licenci menkyo kaiden).

Jak už bylo zmíněno, Takamatsu měl celkem tři hlavní učitele u kterých studoval dovednosti bojových umění. Pojďme si to přehledně roztřídit:

■ Toda Shinryūken Masamitsu 戸田真竜軒正光 Pod kterým studoval: Shindenfudō ryū, Kotō ryū koppōjutsu, Gyokko ryū kosshijutsu, Togakure ryū ninpō, Gyokushin ryū ninpō, Kumogakure ryū ninpō
■ Mizuta Yoshitarō Tadafusa 水田芳太郎忠房 Pod kterým studoval: Takagi yōshin ryū jūjutsu.
■ Ishitani Matsutarō Takakage 石谷松太郎隆景 Pod kterým studoval: Kukishin ryū, Gikan ryū, Hontai yōshin takagi ryū, Shinden musō ryū

Takamatsu sensei během svého života navštívil dvakrát Čínu, kde podstoupil mnoho bojových střetů. Díky jeho schopnosti boje si získal asi jeho nejznámější přezdívku či chcete-li bojové jméno Moko no tora 蒙古の虎 - mongolský tygr.

V roce 1950 přijal Takamatsu sensei nového studenta jménem Yoshiaki Hatsumi , mladého pětadvacetiletého muže, který byl k němu doporučen. Hatsumi před setkáním s Takamatsu senseiem studoval umění kobudō 古武道 Bokuden ryū 卜伝流 a Asayama ichiden ryū 浅山一伝流 s učitelem jménem Takashi Ueno Chōsui 上野貴澄水. Ueno mu řekl, že už ho nemůže naučit více a že by s ním měl navštívit Takamatsu sensei z prefektury Nara, který je výjimečný učitel koryū 古流 a pořádat ho o možnost tréninku s ním. Hatsumi v té době již dosáhl vysoké úrovně v několika uměních jako je karate 空手, aikidō 合気道 a judō 柔道. Nicméně setkání Hatsumiho s Takamatsuem bylo opravdu jak se říká „osudové“. Nastartoval se velice hluboký vztah jaký může vzniknout pouze mezi studentem a učitelem bojových umění. Hatsumi konečně našel svého učitele a plně se ponořil do studia bojových umění Takamatsu senseie. Od tohoto okamžiku jezdil pravidelně skoro každý víkend po dobu 15 let Hatsumi za Takamatsu senseiem.

Takamatsu Sensei, se v průběhu času rozhodl a předal učení Hatsumimu. V té době řekl Takamatsu svým studentům: „Rozhodl jsem nechat vše v rukách Hatsumiho. Myslím si, že je nejvhodnější osobou pro bojová umění. Mohu teď vrátit to, co dlužím lidem jako Toda sensei, Ishitani sensei a Mizuta sensei za jejich laskavost“. S aktivním tréninkem přestal někdy okolo osmdesáti let věku, ale stále dohlížel na Hatsumiho osobní trénink.

Takamatsu sensei zemřel 2. dubna 1972 ve věku 85 let a byl pohřben v chrámu Kume-dera 久米寺. Hatsumi Masaaki byl jediným z jeho studentů, kdo byl pohřbu přítomen. S Takamatsu senseiem odešla světu výjimečná osobnost bojových umění. Naštěstí poselství Takamatsu senseie dnes žije díky učení Hatsumi senseie. Hatsumi sensei, krom jiného, vydal ve spolupráci s firmou QUEST DVD, které je celé o tréninku s Takamatsu senseiem. Je na něm také záznam pořízený během společných tréninků. DVD se jmenuje – Saigo no jissen ninja Takamatsu Toshitsugu 最後の実戦忍者高松寿嗣 (Takamatsu Toshitsugu: Poslední skutečný ninja).

Osobní život

Takamatsu byl ženatý s paní Tane Uno. Paní Tane se narodila 28. června 1897 a zemřela 4. února 1991. Společně přijali za svou dívku jménem Yoshiko.
Takamatsu choval kočku jménem Jiro. O té se říká, že byla citově velmi spjatá se svým pánem a tak když Takamatsu umřel odešla na druhou stranu jen pár dní po něm. Otec Gishin Yasaburo Takamatsu vlastnil továrnu na sirky. Běhen svého života obdržel titul Dai-ajari 大阿闍梨 (mistr) v Kumano Shugendō 熊野修験道, které je postaveno na Shingon buddhismu (Shingon-shū 真言宗). Jeho dōjō 道場 neslo pojmenování „Sakushin 策心“ (Místo kultivace ducha).

Hatsumi s manželkou Mariko na návštěvě Takamatsu senseie a jeho ženy Tane.