Masaaki Hatsumi

Masaaki HatsumiHatsumi sensei 初見先生 je posledním velkým učitelem japonského tradičního umění ninjutsu 忍術. Své znalosti předává svým studentům prostřednictvím organizace Bujinkan Dōjō 武神館道場, kterou sám založil v 70. letech. Své dovednosti se naučil od svého učitele Toshitsugu Takamatsuho 高松寿嗣, o kterém se tvrdí, že byl posledním skutečným shinobi 忍び. Hatsumi sensei byl vlastně prvním, kdo představit umění ninjutsu západnímu světu a otevřel nám tak možnost se věnovat tomuto tradičnímu bojovému umění. Po mnoho let jezdil učit své ninjutsu po celém světě, ale dnes už vyučuje pouze v honbu dojo 本部道場 v městě Noda-shi 野田市.


Jméno: Masaaki Hatsumi (dříve Yoshiaki Hatsumi)
Bojové jméno: Hisamune
Datum narození: 2. prosince 1931
Místo pobytu: Noda-shi, prefektura Chiba, Japonsko

Hatsumi sensei v pozici Ichimonji no kamae během tai-kai v Paříži v roce 1993.


Hatsumi sensei zdědil po svém učiteli titul sōke (velmistr) v devíti bojových tradicích. Jejich seznam následuje spolu s pozicí v historickém pořadí velmistrů.

Togakure ryū ninpō taijutsu 戸隠流忍法体術 - 34. velmistr
Gyokko ryū kosshijutsu 玉虎流骨指術 - 28. velmistr
Kotō ryū koppōjutsu 虎倒流骨法術 - 18. velmistr
Kukishinden ryū happō bikenjutsu 九鬼神伝流八法秘剣術 - 28. velmistr
Takagi yōshin ryū jūtaijutsu 高木揚心流柔体術 - 17. velmistr
Shindenfudō ryū dakentaijutsu 神伝不動流打拳体術 - 26. velmistr
Kumogakure ryū ninpō 雲隠流忍法 - 14. velmistr
Gyokushin ryū ninpō 玉心流忍法 - 21. velmistr
Gikan ryū koppōjutsu 義鑑流骨法術 - 15. velmistr


Budō má tři základní body: za prvé poznání sebe sama, za druhé meč rozhodnutí na základě překonání všech chyb, slabostí a zbytečností a jako poslední upřímnost, cit, oddanost, niternost a pochopení srdce.
sōke Masaaki Hatsumi
Hatsumi sensei v technice se shinobigatanou.


Něco málo o osobě Hatsumi senseie

Yoshiaki Hatsumi (později změnil své křestní jméno na Masaaki) se narodil 2. prosince 1931 v městě Noda-shi, které se rozkládá severně od Tokia, hlavního města Japonska, v prefektuře Chiba (Chiba-ken 千葉県).
Cesta Hatsumi senseie k bojovým umění začala již v dětství. Když bylo Hatsumimu sedm let seznámil se díky svému otci s bojovým uměním meče kendō. Postupně také začal s tréninkem dalších bojových umění judō 柔道 a karate 空手. Na střední škole se začal věnovat i několika sportům jako gymnastice, západnímu boxu a také kopané, ve které se stal kapitánem školního mužstva. Někdy v tomto období se také věnoval společenským tancům, což mu pomohlo, jak je přesvědčen, s uměním „ashi-sabaki - práce nohou“, jenž je využíváno při studiu bojových umění. Během svých universitních let zůstal věrný boxu. Byl členem judō klubu, dramatického kroužku a zabýval se studiem divadelních věd. Během svých studií získal 4. dan v již zmiňovaném judō. Tehdy také přijal nabídku, aby vedl výuku tohoto bojového umění na americké vojenské základně Yokota (Yokota hikōjō 横田飛行場). To bylo Hatsumimu okolo 20ti let. Nicméně během těchto lekci judō, které dával americkým vojákům, si začal uvědomovat znepokojující fakt - to co se Japonec učí léta zvládne americký voják díky své vysoké postavě a přirozené síle během několika měsíců. Začal si klást otázku, co je dobrého na bojových uměních, kde vás větší a silnější osoba může snadno porazit? Tyto myšlenky ho donutili hledat skutečná bojová/válečná umění. Začal navštěvovat tréninkové lekce jednoho učitele koryū 古流 - starých válečnických forem, kterému platil vysoké poplatky za výuku (některé zdroje zmiňují že se částka za výuku pohybovala okolo 300.000,- yenů za měsíc výuky). Během tří let dokončil Hatsumi studium kobujutsu jūhappan 古武術十八般, neboli osmnácti oblastí starých bojových umění. V této době mimo jiné studoval umění škol Bokuden ryū 卜伝流 a Asayama ichiden ryū 浅山一伝流.

Na základě doporučení učitele kobujutsu navštívil Hatsumi v roce 1957 ve městě Kashihara 橿原 lekce svého budoucího učitele Toshitsugu Takamatsuho. To bylo Hatsumimu 26 let a měl za sebou mnoho zkušeností z tréninkem bujutsu 武術. Přes tyto zkušenosti to co viděl na lekcích Takamatsu senseie jej uchvátilo a začal pod jeho vedením pravidelně studovat. Od té chvíle po dobu 15ti let, každý víkend cestoval Hatsumi sensei z Noda-shi do Kashihary za svým učitelem. Samotná cesta mu zabrala skoro půl dne, ale touha se učit pod tímto učitelem byla dostatečnou motivací k takto dlohé cestě.
„Ninja musí být jako vítr. Vyvarujte se velkých a rozsáhlých pohybů, protože ty se hodí akorát na filmové plátno. Skutečné mistrovství nepotřebuje efektnost a eleganci, nýbrž efektivnost a maximální účinnost.“
sōke Masaaki Hatsumi
Některé ze zajímavých událostí Hatsumi senseie v minulosti:

• 3. listopadu 1961 - v tento den se uskutečnila přednáška Hatsumi senseie o ninpō pro japonského korunního prince
• rok 1962 - pracoval jako odborný poradce při natáčení filmu „Shinobi no mono“ – snímek o Ishikawa Goemonovi a Sandayu Momochim.
• rok 1964 - pravidelně vystupoval v dětském televizním pořadu „Suteki–na-mama!“ (úžasná maminka).
• rok 1971 - byla mu předána licence menkyo kaiden Takamatsu senseiem, který mu udělil tento dekret rok před svou smrtí.
• 2. dubna 1972 - toto je datum úmrtí Toshitsugu Takamatsuho, který zemřel ve svém domě v Nara (východně od Osaky).
• rok 1978 - v tento rok je publikován tygří svitek ninjutsu v záříjovém vydání “Rekishi to jinbutsu“ (Historie a lidé).
• 30.9.-25.11. 1979 - se uskutečnila speciální výstava o ninpō v městském muzeu v Chiba.
• rok 1982 - v tento rok Hatsumi sensei uskutečňuje svou první cestu mimo Japonsko za účelem výuky bojových umění. Jeho kroky míří do Daytonu v Ohiu v USA. Při této příležitosti byly vytvořeny unikátní sōkeho fotografie fotografem jménem Hussey. Tento fotograf žijící v New Yorku si účtuje za jeden svůj snímek částku až 10.000 USD. Fotografie s Hatsumi senseiem dosáhly vysoké ceny.
• rok 1987 - poprvé cestuje Hatsumi sensei do Evropy. Cílem jeho cesty je Londýn, kde bylo uspořádáno tai-kai pod jeho vedením.
• rok 1988 - účinkuje v dětském dobrodružném seriálu Jiraya, který měl padesát dílů a produkovala jej televizní společnosti Asahi. Hrál v části nazvané „Yamaji Tetsuzan“ (Jirayin otec a učitel). Seriál se vysílal po dobu jednoho roku. Později byl seriál Jiraya vysílán i mimo Japonsko, např. ve Francii a Portugalsku, kde dosáhl údajně pozoruhodné sledovanosti.
• rok 1992 - byl vyznamenán řádem kříže a slunce Juanem Carlosem, španělským králem. Také v přijal čestné občanství jordánské nížiny ve státě Izrael a přijal místo předsedy Japonského literárního klubu, mezinárodního oddělení. Byla mu ještě udělena cena od „Noda City Educational and cultural Board“ za přínos bujinkanu v mezinárodních vztazích mezi světem a městem Noda.
• 10 září 1993 - se Soke zúčastnil párty na oslavu a památku dosažení 100 knih pana Mino Takaichiyo, kde byla provedena ukázka sōkeho ninjutsu včetně kuji kiri.
• rok 1994 - nabídl svým nejlepším studentům členství v právě založeném společenství „Bujinkan jūyūshi“.
• rok 1995 - v tomto roce se také změnilo sōkeho bojové jméno na Hisamune. Znak “Hisa“ je odvozeno ze jména Takamatsu senseie - Toshitsugu a kanji “Mune“ je částí slova sōke, které takto jasně označuje hlavu školy.
• rok 1997 - nechal vystavět honbu dōjō pod názvem Bujinden. V tomto dōjō se uspořádal první trénink 10. srpna 1997, a oficiálně bylo otevřeno až 9.září 1997 (z důvodu magických čísel devátý den devátého měsíce devátého roku Heisei).
• rok 2001 - obdržel pozdrav a blahopřání k sedmdesátým narozeninám od prezidenta ČR Václava Havla. Odpovědí na tuto událost byl děkovný dopis a udělení čestné medaile panu Havlovi od Hatsumi senseie. Tuto medaili uděluje sensei lidem, kteří se nějakým způsobem významně zaslouží pro společnost. Hatsumi sensei tento rok také obdržel Papežské požehnání z Vatikánu a cenu za celoživotní dílo, Mezinárodní síň slávy USMA (United States Military Academy, Vojenská akademie Spojených států).
• srpen 2003 - byl uspořádán poslední seminář pod názvem tai-kai a to v New Jersey v USA. Od této doby sōke vyučuje pouze v Japonsku a jednou ročně pořádá seminář daikomyō-sai v tokijské hale Budokan.
• rok 2003 - v tomto roce též nechal vybudovat komunikační centrum pro studenty bujinkanu v městě Noda, nedaleko od svého domu. Hatsumi sensei obdržel tento cenu za propagaci kultury (社会文化功労賞) a cenu Shakai bunka kōrōshō (社会文化功労賞 – cenu za zásluhy o rozvoj společnosti a kultury) od Nihon bunka shinkōkai (日本文化振興会 – Společnost pro propagaci japonské kultury).
• rok 2004 - na jaře uspořádal výroční seminář k 33. výročí smrti svého učitele Takamatsu senseie. Bylo to též 33 let co Takamatsu sensei řekl Hatsumimu: “A je to. Naučil jsem tě všemu, co jsem mohl. Teď je to již na tobě“. Současně tento rok byl vybudovaný památník Takamatsu senseie. V tomto roku též udělil svým nejlepším a nejstarším studentům tituly 15. danu a oznámil, že považuje z určitého pohledu vývoj v bujinkanu za ukončený. Vychází další z knih s názvem: The Way of the Ninja: Secret Techniques
• rok 2005 - vychází další z knih s názvem: Advanced Stick Fighting.
• rok 2006 - vychází další z knih s názvem: Japanese Sword Fighting: Secrets of the Samurai.
• září 2007 - je uspořádáno bujinkan enbu pod vedením Hatsumi senseie v městečku Togakushi, které leží nedaleko města Nagano. Tato oblast je považována za tu, kde vznikla tradice školy Togakure ryū ninpō.
• rok 2008 - vychází další z knih s názvem: Unarmed Fighting Techniques of the Samurai, jenž obsahuje přehled základních technik bujinkan ryū-ha.
• rok 2014 - zaniká staré honbu dōjō a nedaleko od původní haly je vybudováno nové centrální honbu dōjō bujinkanu.

Masaaki Hatsumi je také malířem japonského stylu nihonga, vystavuje v Noda, Ginze (galerie Nagai), atd. V nesčetných filmech a televizních i divadelních hrách pracoval jako odborný poradce pro bojová umění.

Sōke Masaaki Hatsumi v současnosti stále vyučuje své studenty v honbu dōjō, které se nachází v městě Noda-shi, kousek od vlakové stanice Atago.Hatsumi sensei v shinobi uniformě.


„Taijutsu, které učím, se zakládá na svobodě a na pocitu, který se rodí ze svobody pohybu. Tato svoboda je nesmírně důležitá. Ten, kdo nedokáže ocenit tuto svobodu, nedokáže ocenit ani hodnotu mého taijutsu.“
sōke Masaaki Hatsumi


Jak už jsme psali výše v textu tak Hatsumi sensei, jezdil po mnoho let mimo Japonsko, aby mohl šířit dál své bojové umění. Tyto semináře nesly název tai-kai 大会, což v překladu znamená něco jako velké setkání. A opravdu to byla ve skutečnosti velká setkání studentů bujinkanu z celého světa. Počet účastníků těchto seminářů se pohyboval mezi 300 až 700 buyū 武友 z celého světa.

Seznam tai-kai 大会

1986
05/1986 – California (USA, pořadatel – Mark Hodel), 05/1986 – Cleveland, (USA, pořadatel – Tetsuya Higuchi)

1987
08/1987 – London (Velká Británie, pořadatel – Peter King)

1988
08/1988 – London (Velká Británie, pořadatel – Peter King), 08/1988 – Stockholm (Švédsko, pořadatel – Sveneric Bogsäter), ??/1988 – Los Angeles (USA, pořadatel – Mark Hodel)

1989
05/1989 – Israel (pořadatelé – Moti Nativ a Ilan Gattegno), 06/1989 – New Jersey (USA, pořadatel – Jack Hoban), 06/1989 – San Francisco (USA, pořadatel – Mark Hodel), 08/1989 – Malmö (Švédsko), 08/1989 – London (Velká Británie, pořadatel – Peter King), 08/1989 – Dublin (Irsko, pořadatel – Brian McCarthy), 08/1989 – Muenchen (Německo, pořadatel – Moshe Kastiel)

1990
05/1990 – Torremolinos (Španělsko, pořadatel – Ruy Mendoza), 06/1990 – Atlanta (USA, pořadatel – Bud Malmstrom), 08/1990 – Malmö (Švédsko, pořadatel – Sveneric Bogsäter), 08/1990 – London (Velká Británie, pořadatel – Peter King), 08/1990 – Muenchen (Německo, pořadatel – Moshe Kastiel)

1991
04/1991 – Torremolinos (Španělsko, pořadatel – Ruy Mendoza), 04/1991 – Gran Canaria (Španělsko, pořadatel – Pedro Fleitas), 06/1991 – Texas (USA, pořadatelé – Ed Sones a Richard van Donk), 08/1991 – Malmö (Švédsko, pořadatel – Sveneric Bogsäter), 08/1991 – Berlin (Německo, pořadatel – Moshe Kastiel), 08/1991 – Muenchen (Německo, pořadatel – Moshe Kastiel), 08/1991 – London (Velká Británie, pořadatel – Peter King)

1992 – Téma: meč
02/1992 – Taiberias (Israel, pořadatelé – Moti Nativ a Ilan Gattegno), 03/1992 – Gran Canaria (Španělsko, pořadatel – Pedro Fleitas), 04/1992 – Adelaide (Austrálie, pořadatel – Ed Lomax), 05/1992 – Albufeira (Portugalsko, pořadatel – Ernani Pinto), 06/1992 – Atlanta (USA, pořadatel – Bud Malmstrom), 07/1992 – Luxembourg (pořadatel – Moshe Kastiel), 08/1992 – Malmö (Švédsko, pořadatel – Sveneric Bogsäter), 08/1992 – London (Velká Británie, pořadatel – Peter King), 10/1992 – Hawaii (USA, pořadatel – Ed Sones), 11/1992 – Barcelona (Španělsko, pořadatel – Dorina Tejera)

1993 – Téma: bōjutsu
05/1993 – Huelva (Španělsko, pořadatel – Andres Ponce), 06/1993 – Sydney (Austrálie, pořadatel – Ed Lomax), 07/1993 – Paris (Francie, pořadatel – Arnaud Cousergue), 08/1993 – Washington (USA, pořadatel – Phil Legare), 09/1993 – Buenos Aires (Argentina, pořadatel – Daniel Hernandez), 10/1993 – Madrid (Španělsko, pořadatel – Jesus Eguia)

1994 – Téma: yari a kodachi
05/1994 – Frankfurt (Německo, pořadatel – Steffen Fröhlich), 06/1994 – Atlanta (USA, pořadatel – Bud Malmstrom), 09/1994 – Chester (Velká Británie, pořadatel – Brin Morgan)

1995 – Téma: naginata a daishō sabaki
03/1995 – Auckland (Nový Zéland, pořadatel – Murray Lynch), 04/1995 – Valencia (Španělsko, pořadatel – José Giner), 05/1995 – Gran Canaria (Španělsko, pořadatel – Pedro Fleitas), 05/1995 – Tucson (USA, pořadatel – Jeff Prather), 10/1995 – Stratford a Hendon (Velká Británie, pořadatel – Peter King)

1996 – Téma: bikenjutsu
05/1996 – Amsterdam (Holandsko, pořadatel – Mariëtte van der Vliet), 08–09/1996 – Atlanta (USA, pořadatel – Bud Malmstrom), 10/1996 – Alicante (Španělsko, pořadatel – José María Conejo)

1997 – Téma: jōjutsu
05/1997 – Paris (Francie, pořadatel – Arnaud Cousergue), 07/1997 – New Jersey (USA, pořadatel – Jack Hoban), 09/1997 – South Africa (pořadatel – Brin Morgan), 10–11/1997 – Barcelona (Španělsko, pořadatel – Paco Roldan)

1998 – Téma: Shindenfudō ryū
05/1998 – Milan (Itálie, pořadatel – Enzo Rossi), 08/1998 – Stockholm (Švédsko, pořadatel – Larry Jonsson), 09/1998 – Tennessee (USA, pořadatel – Roy Holmes)

1999 – Téma: Kukishin ryū
04/1999 – Frankfurt (Německo, pořadatel – Steffen Fröehlich), 05/1999 – Tucson (USA, pořadatel – Jeff Prather), 08/1999 – London (Velká Británie, pořadatel – Peter King)

2000 – Téma: koppō
06/2000 – Amsterdam (Holandsko, pořadatel – Mariëtte van der Vliet), 08/2000 – Atlanta (USA, pořadatel – Bud Malmstrom)

2001 – Téma: kosshijutsu
08–09/2001 – Washington DC (USA, pořadatel – Phil Legare), 10/2001 – Madrid (Španělsko, pořadatel – Jesús Eguía)

2002 – Téma: Takagi yōshin ryū
07/2002 – Stavanger (Norsko, pořadatel – Elias Krzywacki), 08–09/2002 – St Louis (USA, pořadatel – Ed Martin)

2003 – Téma: Juppō sesshō no jutsu
06/2003 – Manchester (Velká Británie, pořadatel – Brin Morgan), 08/2003 – New Jersey (USA, pořadatel – Jack Hoban)Hatsumi sensei na jedné z fotografií od pana Husseye.
Hatsumi sensei je autorem mnoha zajímavých knih s tématikou ninjutsu a bujutsu. Obsahují mnoho zajímavých informací nejen pro studenty těchto bojových umění, ale i pro laickou veřejnost. Dnes se dají některé knihy zakoupit jen velmi těžko a často je jejich cena opravdu vysoká. Seznam knih najdete zde.

Existuje široká série výukových videonahrávek, na které spolupracoval Hatsumi sensei s filmovou společností Quest. Tyto nahrávky mají různá témata. Některá jsou zaměřena na jednotlivé školy a jejich techniky, či na některou zbraň a technik s ní. Jsou i záznamy seminářů daikomyō-sai a některých enbu - vystoupení. Hatsumi sensei také připravil DVD se záznamem tréninku s Takamatsu senseiem. Seznam DVD nahrávek najdete zde