Historie Bujinkan Dōjō

Historie Bujinkan Dōjō


Hatsumi sensei během tréninku na londýnském tai-kai v roce 1987.


Bujinkan Dōjō 武神館道場 je celosvětová organizace, kterou založil Dr. Masaaki Hatsumi za účelem šíření devíti japonských bojových tradic kuryū-ha 九流派 skládající se ze škol ninpō 忍法 a bujutsu 武術, ve kterých zdědil titul sōke 宗家, hlava rodinné tradice. Těchto devět škol má dlouholetou historii sahající více než tisíc let do minulosti. Každá z nich obsahuje Jissen-gata 実戦型, což označuje reálné bojové formy. Hatsumi sensei zdědil tyto školy od svého učitele jménem Toshitsugu Takamatsu, u kterého studoval 15 let a často kvůli tomu cestoval přes půl Japonska.

Pojďme se nyní podívat na význam slov Bujinkan Dōjō. Termín Bujinkan 武神館 je psán těmito třemi znaky: bu 武 – bojový, válečný; jin 神 – božstvo; kan 館 – obydlí, příbytek, veřejná instituce či hala. Dohromady by se to dalo přeložit jako příbytek boha války. Termín dōjō 道場 označuje místo určené pro trénink bojových umění či jiných nauk vztahujících se k praktikovaní dō 道 – cesty. Název Bujinkan vznikl přibližně v době, kdy se Hatsumi sensei rozhodl předvést svůj trénink ninjutsu za hranicemi Japonska. Od té doby se konaly po celém světě pravidelné semináře pod vedením Hatsumi senseie, které dostaly příznačný název taikai 大会 – velká setkání. Na takovémto semináři se sešlo okolo 300 až 700 žáků z celého světa. Poslední z těchto mezinárodních seminářů se konal v roce 2003.

Bujinkan Dōjō je dnes rozšířené skoro po celém světě. V mnoha zemích se jeho studiu věnují stovky lidí. Všichni tito lidé společně sdílejí stejné učení, myšlení a vzájemné přátelství. To je také jedno ze sōkeho poselství. Hatsumi sensei říká, že společným setkáváním za účelem tréninku a sdílení zkušeností, budeme schopni udržet soudržnost a stálost toho, co nám předával a předává.Hatsumi sensei během tréninku v tokijské hale Budokan v Ayase.