Togakure ryū ninpō taijutsu

Togakure ryū ninpō taijutsu

Denkei 傳系
historická řada velmistrů

Yo Gyokko / Cho Gyokko 玉虎
Ikai (Cho Buren) 異匀
Gamon Doshi 牙門道士
Garyu Doshi 牙竜道士
Unryu Doshi
Hachiryu Nyudo 八竜入道
Tozawa Hakuunsai 戸沢白雲斎
Ise Saburo Yoshimoro

1. Togakure Daisuke 戸隠大助
2. Shima Kosanta Minamoto no Kanesada 志摩小三太源兼定
3. Togakure Goro 戸隠五郎
4. Togakure Kosanta 戸隠小三太
5. Koga Kisanta 甲賀鬼三太
6. Kaneko Tomoharu 金子友春
7. Togakure Ryuho 戸隠龍法
8. Togakure Gakuun 戸隠岳雲
9. Kido Koseki 木戸小石
10. Iga Tenryu 伊賀天龍
11. Ueno Rihei 上野利平
12. Ueno Senri 上野千里
13. Ueno Manji 上野万二郎
14. Iizuka Saburo 飯塚三郎
15. Sawada Goro 沢田五郎
16. Ozaru Ippei 大猿一平
17. Kimata Hachiro 十又八郎
18. Kataoka Heizaemon 片岡平座衛門
19. Mori Ugenta 森宇源太
20. Toda Gogei 戸田五兵衛
21. Kobe Seiun 神戸青雲
22. Momochi Kobei 百地幸兵衛
23. Tobari Tenzen 戸張典善
24. Toda Seiryu Nobutsuna 戸田盛柳信綱
25. Toda Fudo Nobuchika 戸田不動信近
26. Toda Kangoro Nobuyasu 戸田観五郎信安
27. Toda Eisaburo Nobumasa 戸田英三郎信正
28. Toda Shinbei Masachika 戸田新兵衛正近
29. Toda Shingoro Masayoshi 戸田新五郎正良
30. Toda Daigoro Chikahide 戸田大五郎近秀
31. Toda Daisaburo Chikashige 戸田大三郎近繁
32. Toda Shinryuken Masamitsu 戸田真竜軒正光
33. Takamatsu Toshitsugu Uoh 高松寿嗣翊翁
34. Hatsumi Masaaki 初見良昭


Rekishi 歴史
historie školy

Škola Togakure ryū ninpō taijutsu 戸隠流忍法体術 je v současné době nejstarší vyučovanou školou ninjutsu 忍術. Její tradice a techniky se stejně jako v historii i dnes předávají z učitele na žáky skrze kūden 口伝, ústní poselství. Představitelem této školy je pan Masaaki Hatsumi, jenž je sōke 宗家 (velmistrem) této a dalších osmi škol, které všechny společně vyučuje v celosvětové organizaci Bujinkan Dōjō 武神館道場. V jeho osobě žije už 34. generace této tradice. Pojďme se nyní podívat trochu do historie Togakure ryū a to i přesto, že hledat v historických pramenech zmínky a věrohodné informace o školách ninjutsu je obtížné.

Shinobi v jedné ze svých pozic.

Dějiny tradice školy Togakure ryū

Název školy Togakure by se dal přeložit jako “škola skrytých dveří“. Tvrdí se, že základy této školy pocházejí od muže jménem Daisuke Nishina (později známého jako na Daisuke Togakure). Daisuke studoval učení buddhistické sekty shugendō 修験道 a umění ninjutsu u muže jménem Kagakure Doshi, který byl podle jednoho z historických pramenů jeho strýcem. Doshi byl ninjou ze školy Hakuun ryū a učil Daisukeho především umění happō hiken, které obsahovalo počáteční formy jōjutsu, sōjutsu, naginata, taijutsu, mutōdori, koppō a shurikenjutsu. Daisuke ale nebyl jeho jediným studentem. Techniky ninjutsu u něj studoval ještě Shima Minamoto, který se později po Daisukem stal druhým velmistrem tradice Togakure ryū.

Shima Minamoto ve věku šestnácti let bojoval v bitvě proti rodu Taira. Říká se, že byl v bitvě ošklivě poraněn a zatímco ležel bezmocně na bitevním poli, objevil ho Kagakure Doshi, který jej dovedl do oblasti Iga a vyléčil mu zranění. Jiná verze mluví o tom, že i přes velká zranění byl Shima schopen uniknout do provincie Iga sám a ukrýt se tam. V každém případě se zde setkal s Kagakure Doshim a Daisuke Nishinou a společně s nimi trénoval techniky ninpō 忍法.

Daisuke Nishina měl syna jménem Rokosuke, který byl zároveň také jeho prvním studentem. (Shima byl v pořadí až jeho druhým studentem.) Není známo, proč se Rokosuke nestal po svém otci druhým velmistrem této školy, ani co se s ním později stalo. Víme, že Shima byl zároveň známý jako Togakure Daisuke II. Mohl převzít toto jméno zároveň s převzetím školy nebo jen z úcty k Daisukemu. Možná tak učinil, když Daisuke zemřel.

V pořadí třetím velmistrem Togakure ryū byl Goro Togakure, který je považován za osobu, která oficiálně zavedla do rodiny Togakure ryū základy bojových dovedností ninjutsu, které jsou vyučovány dodnes.

Učení happō hiken obsahuje tyto dovednosti:
• Taijutsu, Hichojutsu, Nawa waza
• Karate, Koppōjutsu, Jūtaijutsu
• Sōjutsu, Naginatajutsu
• Bōjutsu, Jōjutsu, Hanbōjutsu
• Senban nage, Ken, Nagejutsu, Shurikenjutsu
• Kajutsu, Suijutsu
• Chikujō, Gunryaku hyōhō
• Onshinjutsu, Moku-ka-do-kin-sui goton jūppōjutsu

Bikenjutsu:
• Kenpō, Kodachi, Juttejutsu, Tessenjutsu

Posuňme se trochu více v čase. Počátkem sedmnáctého století se škola přestěhovala a do čela tradice se postavila rodina Toda. Někteří členové rodiny Toda byli vůdčími osobnosti i v další škole ninjutsu a to v Kumogakure ryū. Proto byly posléze obě školy spojeny a vyučovány současně. Říká se, že techniky obou škol jsou velmi podobné a nebo totožné. Shinryuken Toda, 32. velmistr Togakure ryū, pracoval jako hlavní instruktor ve vojenské škole pro shogunovy vazaly. Do této pozice byl mezi jinými vybrán i Matsuhirou Norimasou, který byl členem shogunovy Rady Starších. Když byla vojenská škola založena (v roce 1855), byl znám pod jménem Hiken Shinryuken (“Tajný Meč” Shinryuken). Později, když byli z úřadu propuštěni dva členové Rady Starších, Matsuhira Norimasa a Matsuhira Tadamasa, opustil Toda své místo ve škole a od té doby už nepřijal žádnou oficiální pozici. Později otevřel své dōjō (místo pro výuku bojových umění), které neslo název školy Shindenfudō ryū a kde také vyučoval Togakure ryū. Posledním příbuzným rodiny Toda, který se stal velmistrem této školy byl Toshitsugu Takamatsu, který předal kompletní učení Masaaki Hatsumimu, který je současným a v pořadí již 34. velmistrem Togakure ryū.

Učení ve škole Togakure ryū vyžadovalo po adeptovi ninjutsu zvládnutí těchto 18 forem bojových dovedností - ninja jūhakkei 忍身十八形:

Ninja jūhakkei 忍身十八形
• Seishin teki kyōyō 精神的教養 – duševní čistota a vytříbenost
• Taijutsu 体術 – techniky boje beze zbraně, umění těla
• Kenjutsu 剣術 – techniky meče
• Bōjutsu 棒術 – techniky s tyčemi
• Shurikenjutsu 手裏剣術 – techniky vrhání různých typů ostří
• Yarijutsu 槍術 – techniky s kopím
• Naginatajutsu 長刀術 – techniky s halapartnou
• Kusarigama jutsu 鎖鎌術 – techniky se zbraní s řetězem a srpem
• Kayakujutsu 火薬術 – dovednost využívat a pracovat se zápalnými a výbušnými látkami
• Hensōjutsu 変装術 – metody přestrojení a napodobení různých postav
• Shinobi iri 忍び入り – umění neviditelného pohybu a průniku do nepřátelského prostředí
• Bajutsu 馬術 – techniky jízdy na koni
• Sui ren 水練 – trénink ve vodě či využití vodního živlu
• Bōryaku 謀略 – dovednost strategie
• Chōhō 諜報 – techniky špionáže
• Intonjutsu 隠遁術 – techniky skrývání se a úniku
• Tenmon 天文 – porozumění meteorologii
• Chimon 地文 – znalosti zeměpisu

Kyojitsu tenkan-hō (filosofie) není jednou z forem bojových umění Ninja jūhakkei, ale byla výraznou součástí tréninku ninjů školy Togakure ryū.

Shinobi používající jednu z technik pro tichý pohyb.

Ninjové Togakure ryū byli známi především používáním netradičních zbraní jako byla shinobigatana (meč s kratší čepelí, využívaný ninji), shuko (kovové drápy), senban-shurikenu (čtyřhranné vrhací čepele) a další. Taijutsu vynikalo především metodou technik kosshijutsu. Techniky a umění Togakure ryū měly hlavní vliv na ostatní školy ninjů v obou hlavních regionech tohoto umění – Iga a Koga.

Některá z hlavních učení Togakure ryū jsou:

„Zbytečnému násilí je třeba se vyhýbat. Ninpō je součástí bujutsu“.
„Meč slouží k udržení míru, k ochraně země, rodiny a přírody“.

V rámci Bujinkan Dōjō se používá pro zkoušku na 5. dan zkouška sakkijutsu (tzv. godan test), vycházející právě ze školy Togakure ryū. Cílem je vycítit neviděný útok. Student sedí v tradičním sedu na patách a reaguje spíše na záměr oponenta, nežli na samotný pohyb. Podle pravidel školy Togakure ryū by měl tento test vykonávat pouze sōke školy. V makimono je uvedeno, že pokud kdokoliv jiný provede tento manévr bude “trpět hněvem nebes“. Ale jak se čas vyvíjí, tak se některé věci mění. Dnes můžou studenti podstoupit zkoušku nejen u sōkeho, ale i pod těmi nejzkušenějšími shihany, vždy však za přítomnosti Hatsumi senseie. Dříve byla obdobná zkouška běžná i v jiných školách různých bojových umění, dnes je ale její praktikování zachováno pouze v Bujinkan Dōjō.

V denshō (svitku) Togakure ryū jsou zaneseny následující výroky o účelu a prostředcích v ninjutsu.

1. Ninja má používat technik ninjutsu k utajenému získávání informací o síle nepřítele, pozorovat do hloubky stav a pohyby nepřítele, používat překvapivý útok, vnitřní rozbroje a bojovat k získání vítězství pro věc svého pána a země a pro věc ochrany života.

2. Ninja vždy pokládá spravedlnost jako svůj hlavní úkol a dává celou svou mysl službě svému pánu a zemi a nepoužije své umění pro osobní pobavení nebo sobecké touhy nebo pro triky pro zlepšení obchodu.

3. Ninja přikládá velkou důležitost pochopení zákona svého umění. Zákon znamená používat Kyojitsu tenkan-hō taijutsu – skrývat formu a je-li to nutné použít osm metod tajného učení k neustálému a nenápadnému oslabování nepřítelovy pozice. Touto cestou, tedy pozorováním, sbíráním informací, uměním skrývání a strategií se zapojuje do záležitostí válčících států.

Některé ze zbraní Togakure ryū

Shinobigatana 忍刀 – meč používaný ninji

Shinobigatana neboli ninja-ken 忍者剣, či ninja-biken 忍者秘剣, byl důležitou zbraní v historii ninjutsu. Ve srovnání s krásnými tachi 太刀 a katanou 刀 samuraje, které byly často mistrovskými kousky výrobců mečů, se ninja meč zdá být jen o trochu více než mačeta.
Ninja se díval na svůj meč jako na jednu z mnoha zbraní ve svém arsenálu a ačkoliv respektoval jeho hodnotu, ninja jen zřídka dopřával svému meči takovou úctu, jak tomu bylo běžné u samurajských mečů, které byly mnohdy chovány jako rodinné poklady. Ninjův meč byl mnohem kratší než samurajův za účelem snazšího boje na krátké vzdálenosti a také kvůli pohybu v úzkých chodbách a plazení se. Ostří mohlo být nejen hladké, jako u většiny mečů té doby, ale někdy i mírně kostrbaté, protože mnoho ninjů nemělo nebo si nemohlo dovolit přístup k mečířským mistrům, zbraně si tedy vyráběli sami. Důležitá tsuba 鍔 neboli chránič ruky, často delikátní a cenná práce na samurajských mečích, byla také nezřídka vyrobena doma a měla tvar čtverce bez jakéhokoliv opracování. Pochva ninjova meče byla v porovnání s mečem často mnohem delší. Místo, které vzniklo na dně sayi 鞘 neboli pochvy meče, bylo používáno k přenášení zpráv, oslepujících prášků nebo výbušnin.
Historický ninja ve skutečnosti užíval svůj meč více než jako pouhou pomůcku či exkluzivní zbraň na zabíjení. Ostří bylo často používáno za účelem proříznutí dveří nebo k prosekání okenních rámů. Zvláště dlouhé sageo 下げ緒 neboli provaz vedoucí z pochvy mohl být použit na svázání zajatých nepřátel, napnutí napříč přede dveřmi nebo na lesní cestě nebo k vytvoření sedátka při pozorování ve větvích stromů. Široká tsuba mohla být použita k zaháknutí za zeď jako podpora pro šplhání. Protože Ninja Ken nebyl obvykle ani tak dlouhý a ani tak elegantní jako meč samuraje, jeho používání bylo rozdílné od tradičního japonského kenjutsu 剣術. Samuraj mohl ostřím svého meče efektivně sekat a proto mohl používat precizních, elegantních a půvabných pohybů těla. Na druhou stranu ninja musel používat celého svého těla, aby jeho seky byly efektivní. Méně jemné ostří ninja meče nutilo ninju spolehnout se více na bodání a řezání, než na seky, které byly obvyklé pro meče samurajů.

Shinobigatana

Shurikeny 手裏剣 – vrhací čepele

Pravděpodobně nejznámější charakteristickou zbraní ninjů jsou shurikeny neboli vrhací ostří. Historický ninja používal shuriken, který zahrnoval velké množství tvarů a vzhledů a byl založen na dvou základních typech. První byl Hira-shuriken 平手裏剣, plochý středově souměrný kus plechu s jakýmkoliv množstvím rohů od tří do osmi. Druhým byl Bō-shurikeny 棒手裏剣 neboli rovné ostří s jedním nebo dvěma ostřími na koncích. Každý typ ostří měl svůj charakteristický způsob házení a vrhání. Techniky vrhání kamenů k odvrácení nepřátel existovaly od středověku. Jak se toto umění boje vyvíjelo, hrubé házení kamenů bylo přeměněno na techniky vrhání kovových plátků a bylo zaznamenáno ve slavných obdobích japonské historie jako jsou Heike Monogatari 平家物語 nebo Yoshitsune-ki 義経記. Umění vrhání kovových plátků mělo velký vliv na rozvoj vrhání nožů a dalších zbraní s rovným ostřím.
Jednou ze specialit historického Togakure ryū bylo použití čtyřhranného Senban-shurikenu 銛盤手裏剣. Čtyřhranná hvězdice měla ve středu díru, která jí dodávala vzhled diamantu. Ocel byla zpracovávána za tepla a kována do tenkých plátků tak, aby shurikeny byly lehké a ostré, v kontrastu k těžkým a jakoby dlátovitým hračkám, které jsou jejich imitací v amerických obchodech s bojovým uměním. Senban-shurikeny byly dost tenké na to, aby jich ninja mohl nést několik ve skryté kapse svého Kimona.
K tomu, abychom začali trénovat vrh shurikeny s rovným ostřím nebo hvězdicemi je nutné se nejdříve naučit správnému pocitu uvolnění tohoto shurikenu pro let. V počátečním stadiu nemusí být cíl dále než tři stopy. Začněte lehkým vrháním ostří do dřevěné desky bez jakéhokoliv znepokojování se vzdáleností nebo silou hodu. Pracujte na vyvinutí pocitu, že ostří se vyplíží z vaší ruky samo od sebe a ne pocitu, že vy vrháte ostří. Lehké napětí v zápěstí v poslední vteřině, právě když špička míří na cíl, podpoří pocit správného vypuštění ostří. Vrhající ruka musí být zaměřena přesně na cílový bod v momentě, kdy se uvolňuje shuriken. Senban-shurikeny mohou být v zásobě na sobě v levé ruce, zatímco jeden z nich je vrhán pravou rukou. Bō-shurikeny mohou být drženy v hrsti v levé ruce a po jedné házeny pravou rukou. Shurikeny jsou lehce drženy prsty v poloze pro házení. Když máme vyvinut správný pocit vrhání, můžeme pokročit dále od cíle. Jsme-li dále, musíme vygenerovat více síly pohybem těla při vrhu, švihnutím předloktí a ruky najednou. Tělo se může při každém hodu zhoupnout zpět a dopředu nebo se zadní noha může přemístit dopředu. Pocit váhy těla za hodem bude stejný jako pocit využití váhy těla v pohybu při generování síly pro úder v taijutsu 体術. Naučit se umění shurikenů znamená zároveň naučit se jim vyhnout. V technikách Tōtoku hyoshi 刀匿礮姿 jsou ninjové trénováni v uhýbání nebo odražení shurikenu, který na ně byl vržen. K odražení letícího shurikenu lze také použít meče.


Mokuroku 目録
přehled technik

Kamae 構
1. Ichi no kamae 一之構え
2. Hira ichimonji no kamae 平一文字之構え
3. Hachimonji no kamae 八文字之構え
4. Happō gakure no kamae 八方隠之構え
5. Tonsō no kamae 遁走之構え

Taijutsu ukemi gata 体術受け身型
1. Kaeshi dori 返捕
2. Ken nagashi 拳流
3. Ichi no kamae 一之構
4. Ittō dori 一刀捕
5. Yoko geri 横蹴 / Yoko giri 横切
6. Ittō giri 一刀斬 / Ittō giri 一刀切

Shinobi gaeshi gata 忍返型
1. Kasane gaeshi 重返 / Shige gaeshi 重返
2. Kasane dori重捕 / Shige dori 重捕
3. Sora tobi 空飛
4. Yoko nagare 横流
5. Ushiro nagare 後流
6. Naka gaeshi 中返
7. Yoko gaeshi 横返
8. Tobi chigai 飛違
9. Ittō nage 一刀投
10. Teppan nage 鉄板投
11. Kiri kaeshi 斬返
12. Sutemi 捨身

Hiden gata 秘伝型
1. Naka gaeshi 中返 / Chū gaeshi 中返
2. Yoko gaeshi 横返
3. Tobi chigai 飛違
4. Ittō nage 一刀投
5. Teppan nage 鉄板投
6. Kiri gaeshi 斬返
7. Sutemi 捨身

Santō tonkō no kata 鼠逃遁甲の型
1. Kata ude tonsō gata 片腕遁走型
2. Sayū tonsō gata 左右遁走型
3. Kubisugi tonsō gata 首筋遁走型
4. Atekomi tonsō gata 当込遁走型
5. Kote uchi tonsō gata 小手打遁走型
6. Migi uchi tonsō gata 右打遁走型
7. Sayū kumogakure gata 左右雲隠型
8. Kōsei kirigakure gata 攻勢霧隠れ型
9. Happō kirigakure gata 八方霧隠れ型

Sakkijutsu 殺気術


Togakure ryū ninja biken 戸隠流忍者秘剣

Metsubushi 目潰し
1. Katate nuki 片手抜き

Koikuchi kiri 鯉口切り
Iai ma-ai 居合間合
1. Iai ma-ai henka 居合間合変化

Kamae 構
1. Ichi no kamae 一之構え
2. Seigan no kamae 正眼之構え
3. Chūdan no kamae 中段之構え
4. Gedan no kamae 下段之構え
5. Tosui no kamae 棟水之構え
6. Hassō no kamae 八相之構え
7. Kasumi no kamae 霞之構え
8. Tōtoku hyoshi 刀匿礮姿

Happō biken 八方秘剣 / Ninja biken no kata 忍者秘剣の型
1. Hiryū no ken 飛龍之剣
2. Kasumi no ken 霞之剣
3. Musō no ken 無想之剣 (無双之剣) / Ura nami 浦波
4. Datō no ken 打とう之剣 / Dakai no ken 打椢之剣
5. Issen no ken 一 閃之剣
6. Raikō no ken 雷光之剣
7. Ittō nage 一刀投
8. Ittō giri 一刀切
9. Kiri kaeshi 切返
10. Sutemi 捨身
11. Metsubushi 目潰し
12. Kage no ittō 影之一刀
13. Ninja iai 忍者居合
14. Te no uchi 手の内
15. Sageo kata henka ichi 下げ緒型その一
16. Sageo kata henka ni 下げ緒型その二
17. Tai wari ittō 体割り一刀


Suiton no jutsu 水遁之術
Kaku shu koshiki eihō 各種古式泳法
1. Tachi oyogi 立ち泳ぎ
2. Nuki te 抜き手
3. Aori hira – noshi あおり平(のし)
4. Hō baku oyogi 補縛泳ぎ
5. Doku mizu teppo no hō 毒水鉄砲之法
6. Gi hen kaku ran no hō 欺変撹乱之法
7. Mizu gumo no hō 水変蜘蛛之法
8. Sui chū ki no hō 水中器之法

Kinton no jutsu 金遁之術
1. Kodama no hō 谺之法
2. Hikari no hō – aizu 光之法 (合図)
3. Hikari no hō – metsubushi 光之法 (目潰)
4. In yō no hō 陰陽之法

Mokuton no jutsu 木遁之術
1. Gi sō no hō 偽装之法
2. Uzura gakure no hō 蹲隠之法
3. Metsubushi no hō 目潰之法
4. Gi hen moku ton no hō 偽変木遁之法
5. Tō boku gi hen no hō 倒木偽変之法

Doton no jutsu 土遁之術
1. Metsubushi no hō 目潰之法
2. Mogura no hō 土竜之法
3. Rakka no hō 落花之法
4. Inton no hō 隠遁之法
5. Doton no jutsu – seki ton 土遁之術 – 雪遁

Katon no jutsu 火遁之術
1. Hi zeme no hō 火攻之法
2. Netto zeme no hō 熱 湯之法
3. En maku kaku ran no hō 煙幕撹乱之法
4. Onibi no hō 鬼火之法
5. Soku to ki no hō 息討器之法