Pavel Slavík, yūshū shihan

Pavel Slavík, yūshū shihan
Pár řádek o mé praxi na cestě bojových umění

Bojovým umění se věnuji od roku 1989, kdy jsem se postupně věnoval karate, iaidō. Na podzim roku 1991 jsem se poprvé setkal s tréninky bojových umění bujinkan bugei 武神館武芸 (ninjutsu 忍術 a bujutsu 武術) tehdy pod vedením Luboše Pokorného, zakladatele Bujinkan Czech Dōjō a prvního studenta tohoto umění z naší republiky. Začátky jsou plné zajímavých zkušeností a vzpomínek. Nicméně si uvědomuji, že dnes není již bohužel mnoho těch, kdo by pamatoval a zažil na vlastní kůži začátky bujinkanu v Čechách. Od roku 1993 jsem v rámci BCD pomáhal šířit toto umění jako jeden z mnoha instruktorů. Tato skutečnost mi dala zajímavou zkušenost podívat se na studium bojových umění i z druhé strany. Člověk si poté uvědomí mnoho důležitých detailů, které ho donutí se ještě více ponořit do svého tréninku. Potřeba předávat techniky a pohyby tím správným směrem na svých lekcích je veliká zodpovědnost.
Německé taikai 大会 v roce 1994 bylo mou první příležitostí trénovat přímo pod vedením Hatsumi senseie. Od tohoto prvního setkání s naším učitelem jsem se snažil pravidelně navštěvovat tyto evropské semináře. Postupem času přirozeně přišla myšlenka na studijní cestu přímo do Japonska. Tato možnost nastala na podzim roku 1998, kdy jsem společně s dalšími studenty z Čech, vyrazil na cestu do Japonska, kterou pro nás připravil Luboš Pokorný. Od té doby se snažím pravidelně jednou do roka aspoň na několik týdnů jezdit za tréninky do kolébky bojového umění ninjutsu. Při této příležitosti navštěvuji především tréninky sōke Masaaki Hatsumi, Someyi shihana, Ishizuki shihana, Nagato shihana, Senno shihana, Oguri shihana a Noguchi shihana. Zkušenosti předávané těmito fantastickými učiteli jsou pro mě nedocenitelné a velice si vážím jejich času, který mohu s nimi strávit.
Na podzim roku 2002 jsem na tokijském semináři pod názvem Daikomyō-sai 大光明祭 úspěšně podstoupil zkoušku na 5. dan (tzv. sakki test) přímo pod Hatsumi senseiem a stal jsem se tak členem mezinárodní společnosti Shidōshi-kai 士道師会, která sdružuje oficiální učitele organizace Bujinkan Dōjō.

V roce 2007 jsem měl tu možnost otevřít tréninkové lekce bujinkan bugei v rámci výuky tělesné výchovy na ÚTVS ČVUT (Ústavu tělesné výchovy a sportu ČVUT v Praze) a podělit se tak o své zkušenosti se studenty vysokých škol. Mám tak možnost podělit se o toto umění s dalšími lidmi a konfrontovat jej s jejich dnešním pohledem a zkušenostmi.
V lednu roku roku 2008 jsem požádal svého tehdejšího učitele o možnost otevření vlastního oddílu a tak vzniká Bujinkan Dōjō Prague jako další ze subjektů, který si vzal za cíl cíl pomáhat v šíření tohoto bojového umění v rámci České republiky. Od té doby se naše dōjō snaží pravidelně organizovat v Praze mezinárodní semináře pod vedením těch nejzkušenějších zahraničních učitelů. Mezi zvanými učiteli jsou nebo byli např.: dai-shihan Sveneric Bogsäter, Mariette van der Vliet, Holger Kunzmann, Andrej Jasenc, Kacem Zoughari a další.
V létě roku 2009 jsem byl poctěn udělením titulu shihan na tréninkové lekci v honbu dōjō přímo od Hatsumi senseie. Velice si toho vážím a samozřejmě cítím veliký závazek vůči svým učitelům, abych se někdy v budoucnu aspoň přiblížil k úrovni, kterou podle mě tento titul má mít.

Snažím se pro zájemce o bojová umění bujinkan bugei připravovat různé materiály jako jsou tréninkové přehledy škol vyučovaných v bujinkan ryū-ha 武神館流派, různé články. Před několika lety jsem byl poctěn přípravou české verze knižní trilogie od Svenerica Bogsätera, který je jedním z nejzkušenějších učitelů bujinkan bugei mimo Japonsko.

I přes vše, co jsem tady napsal, se především považuji za pouhého studenta starých japonských bojových tradic a jsem rád, že se této oblasti mohu věnovat.


Poděkování:

Vím, že vděčím za své zkušenosti mnoha lidem, kteří mi pomohli a stále pomáhají při mém studiu – učitelům, přátelům, se kterými společně mohu tyto zajímavé umění studovat. A také samozřejmě a především mé rodině, která vždy byla mou oporou. Všem mnohokrát děkuji a těším se na další společné zážitky, nejen při studiu budō 武道 a ninpō 忍法.


Kontakt:
Pavel Slavík
Web: www.bujinkanprague.com
E-mail: pavels@bujinkanprague.comFotografie s Hatsumi senseiem v honbu dōjō z roku 2007.Fotografie se Someyou shihanem v honbu dōjō z roku 2011.Další fotografie