Bushidō a ninpō

Bushidō a ninpō

Bushidō je široce užívaný, ale málo pochopený termín, který je obvykle překládán jako “zákon samurajů”. Vztahuje se k našemu studiu ninpō a proto musí být správně pochopen. Možná jste jej slyšeli v populárních filmech o bojových uměních nebo četli v časopisech. Další, přesnější překlad je “cesta válečníka”. Mnoho lidí má jakousi matnou představu, že by se to mohlo vztahovat k japonským válečníkům. Smysl pro čest, služba jednomu pánovi až do úplného konce, poctivost a loajalita atd. Jakkoliv tyto interpretace znějí velmi dobře, nejsou zcela přesné. Tento názor má původ v „západním“ úhlu pohledu (i když jej mohou prosazovat i někteří Japonci). Lidé to říkají, protože to dává jakýsi statut posvátnosti oběma druhů bojovníků, samurajům i ninjům a lidé se chtějí ztotožnit s takovým typem ideálního bojovníka. Ti, kteří po vás budou chtít, abyste tomu uvěřili, nikdy nestudovali skutečné budō nebo válečné umění. Je velmi těžké, téměř nemožné, pocítit reálný životní styl bojovníka studiem turnajových bojových umění. Ve skutečnosti jen velmi málo lidí dokáže rychle odpovědět na otázku „Co je Cesta?“.

Při studiu takového uměním jakým je ninjutsu je možné nahlédnout hlouběji. Cesta jednoduše spočívá ve smrti. Nic víc. To znamená, že pokud je možnost vybrat si mezi životem a smrtí, válečník zvolí smrt. Velmi dobře to bylo napsáno v Hagakure, bibli válečníka ze 17. století. Je psáno, že válečník byl měl mít smrt v mysli od okamžiku probuzení do chvíle, kdy usne. Tyto přísné zákony obsahují také drsná nařízení jako „Nic neupřednostňovat“, „Nemít touhu po domě a rodině“ a „Nemít rád nic“.

Avšak ninja se nemusel držet takového striktního výkladu. My používáme výraz „Měj smrt ve své mysli“ mnohem pragmatičtěji. Pro ninju neexistují takové věci jako překvapení. Hatsumi sensei řekl, že ninjové si nemohli dovolit být zabiti. Jejich zpravodajské mise byly natolik životně důležité, že bylo potřeba udělat absolutně cokoliv, aby se s informacemi vrátili. Jeden způsob, jak na věc nahlížet z dnešní perspektivy je, že pokud dovolíte, abyste byli zabiti, nebudete schopni chránit svou rodinu, starat se o ni nebo vychovávat své děti. Nyní se nám tedy rozšířil přehled o ninjutsu – jedná se o trénink jak přežít. Ale opět…nezapomínejte na “cestu válečníka”. Pokud budete muset riskovat život, abyste zachránili svou rodinu, tak, doufám, nezaváháte.


(c) 1995, Ken Harding, shidōshi
Missouri Ninja Center v St. Louis

Comments are closed.