Je pro Japonce seiza skutečně tradičním způsobem sedu?

Je pro Japonce seiza skutečně tradičním způsobem sedu?

napsal Jūju Kurihara

Fascinuje vás Japonský čajový obřad? Všichni sedí v malé místnosti s tatami a vychutnávají hořký čaj matcha 抹茶. Celý obřad je podle velmi elegantního rituálu. Čajový obřad, stejně jako jiná japonská tradiční umění, jako kaligrafie, kadō 華道 (aranžování květin), nebo aikidō 合気道, nese zenovou filozofii. Během obřadu sedí lidé v seiza 正座. Neviděli jste nikdy seiza? Sedíte na patách, jako je vidět tady.

http://lib.ouj.ac.jp/koshashin/seiza.html

Slovo seiza je v Japonštině zapsáno 正座. 正 (sei) znamená správný a 座 (za) znamená posed. Kanji pro "sedět" je 坐, ale kvůli regulaci toyokanji (当用漢字/ seznam kanji pro každodenní používání) bylo rozhodnuto, že se bude používat 座 místo 坐. Každopádně význam seiza je "sedět správně".
Proto si spousta lidí, včetně Japonců, myslí, že je to správný způsob jak v Japonsku sedět.
Je seiza skutečně tradiční způsob sedu pro Japonce?
V podstatě ne. Tedy ano, jeto jeden z tradičních způsobů, ale ne jediný, navíc je relativně nový. Byl zaveden po reformách Meiji.

Podle specialisty na vliv starověkého Japonska na tělo a mysl, Hidemasa Yatabeho, byl koncept seiza včetně názvu vytvořen vládou v období Meiji. Jinými slovy, seiza bylo vytvořeno v pozdním 19. století a vyučováním ve školách se stalo formálním způsobem sedu pro Japonce. Překvapivě je tedy seiza pro Japonce poměrně nový zvyk.

Takže co bylo tradičním japonským způsobem sedu? Nic pevného. Když se podíváte na malby na dveřích fusuma, ukiyoe, nebo sochy shōgunů a mnichů, sedí různými způsoby. Uvidíte někoho v seiza, ale není jich většina.

http://manji.blog.eonet.jp/art/cat8382306/
http://manji.blog.eonet.jp/art/cat8382306/

Může vás to překvapit, ale mistr čajového obřadu, Sen no Rikyū 千利休, vařil čaj v tatehiza 立て膝 jako vznešená žena na obrázku níže. Dokážete si představit vážného čajového mistra, jak před důležitými shōguny vaří čaj s kolenem nahoře?

http://matome.naver.jp/odai/2140715802587200401

Dalším způsobem je anza 安座. Překřížíte před sebou palce. Jestli cvičíte jogu, může vám to být povědomé.

http://www.kokokara.co.jp/yogapose/2013/ypose201308.html

Agura あぐら. Překřížíte nohy trochu víc než v anza. To je pro nás poměrně běžný způsob sedu na zemi i teď. Někdo říká, že agura způsobuje nohy do luku, čímž trpí spousta Japonských dívek.

http://oshiete.goo.ne.jp/qa/5116558.html

Rakuza 楽座. Dáte chodidla k sobě. Vidím takto sedět spoustu malých dětí, ale pro dospělé to není příliš komfortní. Viděl jsem jak s tím mají lidé problémy během jogy.

http://blog.livedoor.jp/mugai_de_iai/archives/cat_50049119.html

Rakuza vypadá jako běžný způsob sedu pro shōguny a císaře. Tato socha ukazuje, jak sedí.

http://letuce.at.webry.info/201405/article_5.html

Wariza 割座 také nazvané onesan zuwari お姉さん座り. Nejdříve sedíte v seiza, ale pak se svezete ke straně. Zadek je na zemi. Tento samurai se dokonce opírá o svůj meč.

http://manji.blog.eonet.jp/art/cat8382306/

Sonkyo 蹲踞 je Japonci nazýváno unching style (うんちんぐスタイル), protože takto lidé dřepí na toaletě. Samurajové takto seděli i v období Edo. V televizních programech o samurajích sedí všichni v seiza, ale sonkyo bylo běžnější.

http://manji.blog.eonet.jp/art/cat8382306/

Sonkyo se nazývá “Yankii zuwari (ヤンキー座り)”. Špatná mládež v osmdesátých letech takto seděla a proto vzniklo tohle pojmenování.

http://bit.ly/1FD0II5

Kikyo (跪居). Vypadá jako sonkyo, ale zvednete paty a sedíte na špičkách. Pokud jste někdy viděli sumo, tohle je kikyo.

http://bit.ly/1LHbmPx

Představa samuraje sedícího v seiza je spíše výsledkem vlivu televize a filmů. Seděli jste někdy v seiza? Možná jste lepší než já, ale já to nedokážu déle než pět minut. Po deseti minutách mám nohy úplně necitlivé. Samurajové byli válečníci, kteří museli dávat neustále pozor na případný útok. Nedávalo by smysl, kdyby měli přesezelé nohy a nemohli bojovat. Můžete namítnout, že samurajové na to byli zvyklí. Možná, ale není to praktické. Sezení v seiza mohlo ovlivnit rychlou reakci na nepřítele. Před polovinou období Edo bylo správný způsobem sedu (seiza) sezení v agura (zkřížené nohy), nebo tatehiza (jedno koleno nahoře). Čemu dnes říkáme seiza, bylo kiza 危坐/跪座.

Tatehiza je pro samuraje příhodnější. Toto je z iaidō 居合道.

http://yomenoukigumo.blog136.fc2.com/blog-entry-446.html

Takže kdy sedí lidé v seiza?
Samurajové museli sedět v seiza, aby mohli vidět shōguna v období Edo. Seděli tak, aby ukázali poslušnost a loajalitu.

V polovině období Edo se seiza stávalo častějším. Kniha “正座と日本人 (Seiza to Nihonjin / Seiza a Japonci)” vysvětluje, že seiza bylo symbolem kontroly v shōgunátu. Shōgun a daimyō (feudální pán) nutili nižší třídu samurajů, aby ukázali poslušnost. Nebo to možná bylo zavedeno jako znak zdvořilosti v hierarchii společnosti.

http://ginmaku1982.blog.fc2.com/blog-entry-242.html?sp

Když jsem byl ve škole, seiza bylo používáno jako trest. Když jsme zapomněli úkol, seiza. Zapomněli jsme věci do třídy, seiza. Neposlouchali jsme učitele, seiza. Ve smyslu poslušnosti to funguje pořád. Ale může to mít za důsledek, že více Japonců nebude mít seiza rádo. V Japonsku je japonská asociace seiza. Jejich cílem je zlepšit obrázek o seiza a mluvit o věcech s ní spojených; historii, nábytku, nebo událostech. Pokud umíte japonsky, možná stojí za to se na to podívat.

Odkazy:
Kimono to seiza http://manji.blog.eonet.jp/art/cat8382306/
Seiza to Nihonjin http://1000ya.isis.ne.jp/1329.html
Japan Seiza Association http://www.seizajsa.com/


(c) 2015, Jūju Kurihara
Publikováno 27. května 2015 na stránkách http://www.iromegane.com/japan/culture/is-seiza-really-the-traditional-way-to-sit-for-japanese-people

Comments are closed.