Kiza 危座

Kiza 危座

Samozřejmě, každý kdo studoval nějaké japonské budō byl seznámen s formálním japonským sedem zvaným Seiza 正座. Více uvolněnou pozici, ve které jsou při sedu zkřížena chodidla určitě také každý pravděpodobně zná, říká se jí Anza 安座. Nicméně je tu ještě jedno slovní vyjádření sedící pozice, které v budō pro sed používáme, a je pravděpodobně známé lidem cvičícím iaidō (a také shintō, kyūdō, pravděpodobně aikidō a další budō která jsou následníky yawara 和 /jūjutsu 柔術) a ti ho cvičí každý den bez vědomí toho jak se ten sed nazývá a nebo co znamená. Popravdě, já jsem o tom názvu nikdy neslyšel do té doby než mě to řekl jeden 8. dan v kendō, mě a ostatním členům mého dōjō na nedávném kempu. Nikdo jiný ten termín neznal!

Slovo popisuje klečící pozici kde sedíte na bříškách chodidel – něco co se velice často dělá v iaidō – a říká se mu Kiza 危座. V iaidō je tento sed vlastně mezi pozicí, kdy přecházíte ze Seiza do jiné pozice, ale je to mnohem více než jen tohle, podívejme se na kanji:

危 – nebezpečí. Příklad Kiken-na 危険な, Abunai 危ない.
座 – sed. Příklad Kamiza 上座, Seiza 正座, Zazen 座禅, Suwaru 座る.

Takže co to znamená? Jednoduše, Kiza označuje sedící pozici ze které jste schopni okamžitě provézt útok (nebo provézt obranu) proti nepříteli/nepřátelům. Není to mezi pozice, je to spíše fyzický stav ve kterém jste hrozbou a zároveň vyčkáváte připraveni. Jestliže se nepřítel pohne, můžete reagovat, pokud na vás útok neprovede, můžete preventivně provézt útok vy, a nebo zůstat ve stavu připravenosti. Ale stejně této pozici já říkám Kamae.

V kendō o těchto věcech moc často nepřemýšlíme, pokud vůbec. Jedině v případě, když se začnete učit celé Reihō no kata (pozdrav) pro kendō, tak se to stane součástí vašeho cvičení.

Nicméně, tato pozice nebude asi mnoho lidí zajímat, ale nedávno jsem sám u sebe objevil že když ji praktikuji pokaždé když se pohybuji ze Seiza a do Seiza, doplnila mé pochopení o kendō a budō, které začalo před 5ti lety, když jsem se odstěhoval do Japonska. Provádím tuto pozici při pohybu dodnes. Tento blog je součástí mé snahy k odkrývání a sdílení zajímavých informací. Očekávejte další…

Mimochodem, sed se zkříženýma nohama který se nazývá Anza 安座 používá ve svém názvu kanji 安, které může být přeloženo jako mírumilovný nebo bezpečný.


(c) Kenshi 247
web: kenshi247.net
Webové stránky zaměřené na techniky japonského meče v podání iaidō, kendō i starých koryū
.

Comments are closed.