Nebojte se cesty za studiem do Japonska

Nebojte se cesty za studiem do Japonska

Někdy studenti řeší otázku, zda investovat nemalépeníze do studijní cesty do Země vycházejícího slunce. Pokud vám mohu poradit tak jestli máte možnost, s ohledem na váš čas a finanční situaci, vycestovat do Japonska, tak jeďte a na nic nečekejte. Přál bych tuto možnost všem studentům, aby aspoň jednou v životě se mohli setkat přímo s Hatsumi senseiem 初見先生 a jeho instruktory a zažít jejich tréninkové lekce.

Víte, při cestách do Japonska jsem se setkal s pocity několika mladších studentů, že tréninky pod sōkem 宗家 jsou pro ně velice náročné, a že snad pro ně nemají ani smysl. Snažil jsem se jim vysvětlit, že není důležité si pamatovat všechny pohyby z tréninků Hatsumi senseie, ale je důležité v sobě zachovat pocit, který máte při tréninku s ním. Sōke dnes již neučí pohyb, ale pokročilé formy budō. To je důvodem proč Sensei často říká, že jeho lekce jsou pro skutečné shihany. Techniky, formy, waza 技 ty se dnes studují i japonských shihanů a tak si jich užijete dostatek. Hatsumi sensei má schopnost zasít ve svých studentech semínko budō 武道, a to jestli rozkvete zaleží už jen a jen na nás. Ze zkušeností vím, že některé z věcí, které jakoby zapomenete se za čas vrátí. Spoustu z toho čemu jste před časem nerozuměli teď vidíte jiným způsobem. To je důležité.

Čas je neúprosný a tak mnoho lidí možnost navštívit tréninky pod Hatsumi senseiem mít nikdy nebude, a je to veliká škoda. Proto je důležité si vážit každé takové chvíle. Hatsumi sensei navíc ukazuje ve svém věku tu nejvyšší úroveň života bojových umění Bujinkan Dōjō 武神館道場, kterou lze studovat. Cenu všech těchto zážitků a zkušeností možná doceníme až časem.

Ninpō ikkan 忍法一貫


(c) Pavel Slavík
dōjō-chō Bujinkan Dōjō Prague
webpages: www.bujinkanprague.com
e-mail: pavels@bujinkanprague.com

Comments are closed.