Ninja muzeum v Togakushi

Ninja muzeum v Togakushi

Když se podíváte do některého z turistických průvodců, tak většinou najdete pod tímto heslem tyto informace: Togakushi 戸隠 je horská oblast, která se rozkládá nedaleko města Nagano (Nagano-shi 長野市). Přesněji řečeno na severozápad od města Nagano. Od jara do podzimu je tato oblast hojně navštěvovaná turisty, kteří se oddávají nádherné přírodě a horským tůrám. V zimní sezóně je to ráj pro vyznavače zimních sportů, je tu pro ně připravena řada sjezdovek. To všechno je hezké, ale pro nás má toto místo ještě jinou vazbu. Jsou zde umístěny dvě muzea zaměřená na problematiku ninjutsu 忍術. A také je tu 1911m vysoká hora Togakushi (Tokakushi yama 戸隠山) na jejímž úpatí jsou umístěné horské svatyně. Většina lidí studující naše bojové umění spojuje tuto horu s historií Togakure ryū (Togakure je pouze jiné čtení znaků pro Togakushi). Na tréninku kde nám bylo posléze řečeno, že původ této školy sice pochází z této oblasti, ale z trochu vzdálenějšího místa. Přesto je to opravdu nádherné místo a stojí určitě za návštěvu.

Cesta do Togakushi

Jak se tedy dostat do tohoto místa. Když se rozhodnete navštívit Togakushi (Togakushi mura 戸隠村), musíte si na to vzít celý den s tím, že vyrazíte brzo ráno a přijedete pozdě večer (večerní trénink bohužel určitě nestihnete).
Ráno vyrazíte na shinkansen směřující do Nagana. Máte dvě možnosti. První možnost je sednout na stanici Koshigaya na vlak a s přestupem na Kita Senju pojedete do stanice Ueno, kde přestoupíte na rychlovlak. Druhá možnost je vlakem ze stanice Kita Koshigaya do Kasukabe, kde přestoupíte na Noda line a vyvezete se na konečnou do stanice Omiya, kde můžete také přestoupit na stejný rychlovlak. Druhá varianta je poněkud levnější, přesto počítejte s tím, že cestovné tam i zpět bude okolo 15.000,- Yenů. Takže nic levného. Když přijedete do Nagana, což bude asi tak za hodinku, hledejte Západní východ z nádraží (směr Zenko-ji 善光寺). Vystoupíte z něj a přejdete přes ulici na autobusové nástupiště č. 7. Hned před ním je kancelář, kde vám prodají lístky na autobus, který vás poveze do Togakushi již ze zmíněného nástupiště. Cestovné autobusem bude stát cca 2.200,- yenů tam i zpět. Vystoupíte ve stanici Chūsha Miyamae 中社宮前. Před vámi se objeví veliká dřevěná brána torii 鳥居, napravo od ní vede cesta, která vás dovede k dětské ninja vesničce.

A tak procházíte malebnou japonskou vesničkou a pozorujete okolní přírodu a japonskou tradiční architekturu. Asi po patnácti minutách chůze dojdete na kraj všech stavení a připadává vám, že dál jsou jen nekonečné lesy. Nenechte se vyvést z míry. Po krátké chvilce se vám na pravé straně od cesty mezi stromy začnou ukazovat zdi muzea, za kterými se skrývají budovy této ninja vesničky. Vstupné se pohybuje podle toho kolik atrakcí si chcete užít v zábavné části. Počítejte tak asi 1.000,- yenů. Tato část je převážně zaměřená na turisty a hlavně na děti, které zde mají možnost vyřádit se na velikém množství různých dřevěných a provazových atrakcí.

Najdete tu i ninja dům, kde hledáte tajné průlezy a dveře, dále pak budovu, kde jsou umístěny exponáty starých zbraní a knih zabývajících se ninjutsu. Je tu umístěno i shuriken dōjō 手裏剣道場, kde si můžete zatrénovat a třeba i něco vyhrát :-). Také je tu budova, ve které jsou různými způsoby vystavěné místnosti s nakloněnými podlahami. Jsou tu ještě další věci, ale nedá se tu bohužel popsat všechno.

Když se budete chtít dostat do druhého muzea, budete se muset vrátit zpět na náměstíčko, kde jste před tím vystoupili z autobusu a dáte se dál po silnici ve směru jízdy autobusu. Půjdete asi 2 kilometry a po pravé straně se objeví muzeum folklóru a ninpō v Togakushi. Vystoupíte k němu po několika schůdcích a projdete branou. Vstupné je okolo 500,- yenů a platí pro celý komlex budov. Již si nebudete muset připlácet za další vstupy. Asi nejzajímavější části muzea pro zájemce o bojové umění ninjutsu je Togakure ryū ninpō shiryokan 戸隠流忍法資料館 neboli Muzeum Togakure ryū ninpō.

A jak uvádí průvodce; předtím, než se tento dům stal muzeem, byl obýván velkou farmářskou rodinou v Kinase (Kinasa-mura 鬼無里村), západně od vesnice Togakushi. Nyní zde najdete umístěnou expozici zbraní a pomůcek využívaných v ninjutsu.

Většina zde vystavených zbraní, jako jsou např. meče, shuko, shurikeny, zápalné šípy a další, jsou svázané právě se školou Togakure. Expozice je doplněna mnoha fotografiemi získanými ve spolupráci s Hatsumi senseiem (34. velmistrem Togakure ryū). Tyto fotografie zaplňují tématicky celý prostor a dokumentují některé techniky a použití vystavovaných zbraních. Zjístíte, že v Japonsku bylo mnoho škol zabývajících se ninpō, ale Togakure ryū jako jedna z mála zdůrazňovala a stále ještě zdůrazňuje především obranný princip nežli útok. Má vlastní 900 let starou historii. Není zde opomenuto informovat návštěvníky, že umění školy Togakure je v současnosti uchováváno a cvičeno v městě Noda, v prefektuře Chiba právě velmistrem Masaaki Hatsumim a jeho studenty.

Součástí tohoto muzejního komplexu je i Ninja Karakuri-yashiki 忍者からくり屋敷 neboli Ninja dům. Byl postaven podle předlohy skutečného starého obydlí používaným ninji. Návštěvník této budovy má za úkol projít k východu a hledat tak tajné dveře a chodby, které jsou někdy docela precizně provedeny. Dostat se k východu je někdy docela problém. Není divu, že se ninjové tak dobře ukrývali, když si dokázali vybudovat takové zázemí pro své rodiny a klany. Součástí interiérů místností bývali i tajné schránky pro různé zbraně a vybavení. Jedna z místností měla také nakloněnou podlahu na jednu stranu. Na první pohled je to jednoduché, ale opak je pravdou. Samostatnou budovou je místní shuriken dōjō nebo-li škola vrhání shurikenů. Když složíte menší poplatek, máte možnost vyzkoušet si své umění ve vrhání čepelí na různé terče. Dokonce, když máte úspěch, můžete vyhrát pozornost, která se váže k tomuto muzeu. V další budově je umístěna rozsáhlá expozice starých Kimon a expozice historického zemědělství z této oblasti. Tato část nesla název Togakushi minzoku-kan 戸隠民俗館 aneb Muzeum folklóru Togakushi. Dům, ve kterém byla tato expozice umístěna, byl postaven uprostřed éry Edo (18. stol) aby byl používán jako sklad zrní vybraného od rolníků v oblasti spadající pod svatyni Togakushi. Později, na začátku doby Meiji (1872), kdy proběhly reformy vzdělávacího systému, to byla první škola v městě Togakushi. Poté byl dům přenesen na součastné místo a nyní jsou zde vystaveny stovky starých nástrojů, oděvů atd.

Myšlenky o historii

Exkurze do tohoto prostředí vás donutí tak trochu popřemýšlet nad historii ninjutsu. Mnoho lidí se nezajímá o historii tohoto umění, přeci jen upřednostňují pouze trénink. Ale historie je důležitá k tomu, abychom se z ní mohly poučit o věcech, které máte možnost nyní studovat. Jak říkají na tréninku: „Je zapotřebí rozumět mnoha vazbám s historií“. A tak, když se vám podaří jen trochu poodhalit prvopočátky ninjutsu je zřejmé, že informace podávající ninju jako pouhého chladnokrevného kriminálníka a profesionálního zabijáka jsou vysoce zkreslující a přehánějí skutečnou historii Japonska. Samozřejmě, že v minulých stoletích měli někteří bojovníci považující se za ninji něco společného s vrahy, zloději a sabotéry, kteří napodobovali fyzickou cestu ninji a byli schopni udělat cokoliv za dostatečné množství peněz. Avšak bez morálního a spirituálního vedení hlavy klanu ninjutsu, nebyli ani
stínem skutečného japonského ninji a proto se nás ani trochu netýkají.

Okusha 奥社

Okusha je shintōistiská svatyně postavená na úpatí hory Togakushi. Když se rozhodnete se k ní podívat, sejděte z Muzea folklóru a ninpō zpět na cestu, kterou jste přišli a přejdete ji. Odtud již určitě uvidíte velikou bránu torii, jejíž ohromné sloupy jsou vyrobeny z kmenu cedrového stromu. Projdete pod ní a dáte se vzhůru. Procházíte cestou, jenž je lemována cedry, které dodávají tomuto místu neuvěřitelně nádherný vzhled. Posléze se cesta stává více strmou, až přejde ve schody, které vedou k samotné svatyni. Na konci této cesty je tedy vystavena svatyně Okusha, jenž je poslední a nejvýše umístěnou svatyní na této cestě. Za ní se již rozprostírá jen zalesněné pohoří. Je to nádherné místo pro rozjímání. Krásný výhled na okolní přírodu je opravdu okouzlující. Když jsem měl možnost podívat se do údolí, řekl jsem si, že je to prima zakončení naší cesty na toto tak zajímavé místo. No a pak již zpět na autobus, který nás doveze do Nagana a potom už jenom shinkansenem směr Tokio.

Na závěr

Ještě než se rozhodnete vyjet do Togakushi zavolejte nejdříve do tamní kanceláře a informujte se, zda jsou muzea otevřena. Důležité je upozornění, že v zimních měsících není otevřena minimálně venkovní expozice, v ostatních měsících se trochu liší otevírací doba. Někdy se dokonce stane, že z důvodu oprav nebo údržby je muzeum také zavřeno. Zde je tedy spojení:

Togakushi Minzokukan
3688-12 Togakushi, Togakushi-mura
Kamiminochi-gun, Nagano 381-41
Tel / fax:026-254-2395


poznámka:

Ještě jedna věc, ninja muzeum v Togakushi není jediným muzeem zaměřeným na tématiku ninjutsu. Další veliké a mediálně známé muzeum je také ve městě Iga-Ueno nebo v oblasti Kōka. Další nedaleko města Tsuchiura. Navíc je možné, že se setkáte v některých regionálních muzeích s exponáty, jenž se také vážou k tomuto bojovému umění. Přeji šťastnou cestu za historií ninjutsu.


(c) Pavel Slavík
dōjō-chō Bujinkan Dōjō Prague
web: www.bujinkanprague.com
e-mail: pavels@bujinkanprague.com

Comments are closed.