Sengaku-ji a 47 rōninů

Sengaku-ji a 47 rōninů

Sengaku-ji 泉岳寺 je malý chrám nacházející se v Minato-ku 港区, jenž je součástí Tokia 東京. Tento chrám je především znám díky hrobům 47 rōninů 四十七士. Příběh o těchto rōninech je znám i mimo Japonsko a je velice oblíbený. K chrámu se můžete nejlépe dostat ze stanice Sengaku-ji, která se součástí vlakové linky Toei Asakusa Line 都営地下鉄浅草線.
Otevřeno je každý den od 7:00 do 18:00 hod. (do 17:00 hod. od října do března). Muzeum je otevřeno od 9:00 do 16:00 hod.

Příběh o 47 rōninech

V březnu 1701, lord Asano Naganori 浅野長矩 (1667 – 1701) z Akō 赤穂 (dnešní Hyōgo prefektura – Hyōgo-ken 兵庫県) zaútočil na lorda Kira Yoshihisa 吉良義央 (1641 – 1703) v hradě Edo. Asanovi došla trpělivost po Kirových opakovaných provokacích a výhrůžkách, ale při útoku ho nezabil. Stejného dne byl Asano odsouzen, aby spáchal seppuku 切腹 (rituální sebevraždu), zatímco navzdory soudobému zvyku v podobných incidentech potrestat obě strany, Kira nebyl potrestán vůbec. Navíc byla celá rodina Asano zbavena moci, což zanechalo asanské samuraje bez práce a s touhou pomstít svého nespravedlivě potrestaného pána. Po více než rok a půl připravovali tito samurajové ve velmi těžkých podmínkách pomstu. 14. prosince 1702 se skupině 47 zbývajících rōninů v čele se svým vůdcem Oishi Kuranosuke konečně podařilo uspět a zabitím lorda Kira v jeho domě pomstít svého pána. Poté odnesli Kirovu hlavu do Sengaku-ji a později byli odsouzeni ke spáchání sepukku.

Příběh 47 rōninů se stal velice populární jako hra Kabuki v období Edo a dodnes zůstává oblíbeným v Japonsku, kde loajalita, vytrvalost a síla vůle patří mezi nejváženější vlastnosti.

Společná fotografie s jedním z opravdových buyū, které jsem poznal, Romanem Veltruským.

(c) Pavel Slavík
dōjō-chō Bujinkan Dōjō Prague
web: www.bujinkanprague.com
e-mail: pavels@bujinkanprague.com

Comments are closed.