Trénink žití

Trénink žití

Po celý svůj život přebíráme a využíváme energie, zejména prostřednictvím dýchání, ale také prostřednictvím potravy, kterou jíme, a prostřednictvím našich vztahů s ostatními lidskými bytostmi.
Naše těla tyto energie transformují a vydávají životní energii, kterou Japonci označují KI. Není to nic abstraktního; je to něco zcela základního pro život.

V bojových uměních je stejně jako v životě velice důležité mít velice silnou energii KI. Nejlepším způsobem, jak dosáhnout silného KI, je správně dýchat s koncentrací na hluboké dýchání, a to zejména při vydechování. V mládí, kdy máme dost fyzické síly a nepřemýšlíme příliš o dýchání, se zaměřujeme spíše na fyzické aspekty tréninku. Když se budete dívat na staré mistry bojových umění, můžete si všimnout, jak pracují s pohyby, které jsou co nejmenší, jak se koncentrují na své dýchání, jak vydechují z HARA, ačkoli jejich mladí studenti pobíhají kolem a svoji energii ztrácejí.

To, jak používáme své KI, je velice důležité. V mládí o těchto věcech příliš nepřemýšlíme, ale když zestárneme, naše tělo je unavenější a chápeme více důležitost správného a silného KI.

Prostřednictvím denního cvičení správného dýchání obnovujeme své KI, léčíme malé bolesti těla a ztuhlost věkem a obnovujeme své síly den ze dne. Je také velice důležité naučit se neplýtvat zbytečně energií. To platí stejně jak pro mladé, tak pro staré.

Ztrátu energie způsobuje i odchylka v myšlenkách. Zdá se, že příliš používáme povrchové vrstvy našeho mozku, přičemž bychom měli více rozvinout vnitřní vrstvu mozku, pomocí které získáme vyšší intuici a instinkt.

KI a tělo musí být plně v souladu. V bojových uměních je velice důležité plně rozumět důležitosti správného vydechování; vydechování společně s koncentrovaným KI je klíčem k budō.

Hovořil jsem o důležitosti správného dýchání, pojďme si nyní říci pár slov o koncentraci.

Trénink schopnosti koncentrace nám umožní získat schopnost dělat jednu věc v jeden moment, ale zároveň si být vědom svého okolí a toho, co se děje kolem nás. V bojových uměních je velice důležité být schopen se koncentrovat na oči protivníka nebo oblast mezi či nad očima. S touto koncentrací si budeme moci všimnout všech pohybů svého protivníka (protivníků).

Když trénujeme, musíme se koncentrovat na svůj trénink a dech, ve skutečném boji se musíme koncentrovat na svého protivníka (protivníky).

Obecně musíme být schopni se plně koncentrovat na každou jednotlivou situaci. „Tady a teď“: píši a nedělám nic jiného. Pouze píši. Koncentruji se na psaní a tak to funguje se vším. Není důvod příliš přemýšlet!

Myslete v jednotě se svým tělem, se svým instinktem, vaše tělo je schopné provést cokoli pomoci intuice; musíme se dívat očima celé své bytosti. Koncentraci se můžeme naučit pomocí tréninku; praxe se musí koncentrovat na každé vaše gesto. Musíme se vrátit zpět k běžnému a základnímu stavu svého těla a mysli. Tímto způsobem a v průběhu času se naše vůle stává druhotnou a nemá skutečnou funkci. To, co se stane, se děje přirozeně, automaticky a nevědomě. Neunavíme se, ale pokud musíme používat své vůle, měli bychom být unaveni, psychicky i fyzicky, celé naše já by mělo být velice rychle unaveno. V boji se nezkušení unaví rychleji, protože cítí napětí, psychické i fyzické. Abychom se neunavili, musíme žít relaxovaně a koncentrovat se zcela na každou malou věc, kterou děláme, musíme být tak říkajíc naživu.

Bojová umění představují totéž; musíme prožívat své umění, abychom byli schopni žít se svým uměním.

Skutečné bojové umění je trénink života!


(c) Sveneric Bogsäter
Bujinkan Budōkai Nederland
web: www.bujinkanbudokai.nl
Sveneric byl druhým nejaponským studentem v historii bujinkanu, jemuž byl udělen jūdan, 10. dan. V současnosti žije v Holandsku, ale velmi často jej opouští, aby vedl semináře po celém světě.

Comments are closed.