Co je důležité pro nás začátečníky

Co je důležité pro nás začátečníky

Nejdříve ze všeho se soustřeďme na kotouly/ukemi (taihen-jutsu). Věřím, že je to opravdu důležité. Někdo sice může nesouhlasit, ale pokud neumíte kotouly, nebudete schopni se pomocí ukemi dostat ze žádné z technik, které cvičíme.

Za druhé je důležité, abyste byli do jisté míry ohební. Když vidíte techniku, zůstane vám v hlavě její obraz. To, co vám obyčejně brání zopakovat ji přesně a správně, je přílišná ztuhlost vašeho těla a rovněž i vaší mysli. Takže nejdříve ze všeho musíte zapracovat na ohebnosti. Nemusíme být schopni izometrického strečinku, ale přinejmenším by jsme měli na jisté úrovni zvládnout strečink dynamický. Nejde o to, abychom udělali rozštěp, ale je třeba si uvědomit, že nikdo z nás nemládne, a s věkem ohebnost našeho těla značně klesá, takže na tom prosím pracujte.

Za třetí by jste měli být v kondici. Vím, že bychom se neměli spoléhat na sílu nebo rychlost, ale když jste fit, získáte více možností. Tak proč ne!

A konečně – jak jste na tom s vašimi Kamae, údery, kopy a bloky? Přestože se vám můžou zdát jednoduché, udělat je správně není vůbec lehké. Do všeho musí být zapojeno tělo a jeho správné držení je tedy nezbytné. Nespoléhejte na sílu.

Další věci, které jsou důležité:

1. Udržujte si rovné záda a správné držení těla za všech okolností.
2. Nedělejte příliš dlouhé kroky.
3. Trénujte nejdříve pomalu. Když se pohyby naučíte, můžete zrychlovat. Neměňte rychlost během techniky – všechno by mělo probíhat stejně rychle.
4. Pokud musíte používat silu na to, aby vaše technika fungovala, pravděpodobně ji děláte špatně.
5. Dýchejte!!! Nezadržujte dych.
6. Během techniky by jste měli mít pevný postoj.
7. Nepoužívejte boky. Pokud je používáte, neděláte taijutsu.
8. Sledujte celek – ne jenom úder nebo kop směrovaný na vás.
9. Uvolněte se!

Doufám, že vám tohle nějakým způsobem pomůže. Věřte tomuhle umění, protože obsahuje odpovědi na všechny naše otázky. Takže trénujte!

Bufū ikkan

Váš kolega v budō


(c) Ryo Onishi
Ōsaka, Japan
web: www.shishikudojo.co.uk
e-mail: ryo@shishikudojo.co.uk

Comments are closed.