Pravidla chování v honbu dōjō

Pravidla chování v honbu dōjō

Tento dopis byl sepsán studenty trénujícími v honbu dōjō pro ty, kteří navštěvují Japonsko za účelem svého studia a neuvědomují si některé špatné formy svého chování.
Pro mě je až neuvěřitelné, když se někteří nejsou schopni chovat slušně a ohleduplně. Myslím si, že každý, kdo se rozhodne navštívit honbu by si měl uvědomit, že to není samozřejmost a že je tam pouze a jen hostem.


Drazí vážení členové bujinkanu

Z různých důvodů, jako že se neplánuje tai-kai nebo kvůli různým “klepům”, které kolují, pozorujeme v poslední době v honbu dōjō a Ayase stálý nápor návštěvníků a studentů z celého světa. Je skvělé vidět tolik lidí trénuje bujinkan a podniká cestu do Japonska, aby zde mohli studovat. Trénink v Japonsku je samozřejmě jedinečná zkušenost a je něčím, co by všichni členové měli zažít, když mají možnost. Sensei je velmi šťastný a plný energie, když v posledních měsících vidí pravidelně přicházet tolik lidí. Honbu dōjō je velice plné a Ayase vypadá skoro jako daikomyō-sai před 10 lety.

Nicméně, prosím nezapomeňte si znovu prohlédnout pravidla bujinkanu předtím, než příjdete na trénink, také mějte platné členství, atd.

V poslední době jsme zaznamenali zvýšené problémy ve věcech jako:

1) Odpadky vevnitř a okolo dōjō v honbu i v Ayase
2) Lidé fotí a natáčejí video bez dovolení
3) Stravování a pití v dōjō v Ayase

Také prosím berte na vědomí následující pravidla a pokyny:

Při návštěvách sōkeho tréninkových lekcí

1) Ti, kteří nepatří k bujinkanu nemohou sledovat sōkeho tréninky bez dovolení. Pokud potřebujete dovolení, prosím zeptejte se předem Ohashi-sana nebo nějakého shihana v dōjō.
2) Co se zde učíme je budō, ne sport. Není dovoleno při tréninku dělat fotky bez předchozího dovolení od sōkeho (i když jste člen bujinkanu).
3) Prosím, nežádejte sōkeho o rozhovor nebo fotku pokud ho přímo osobně neznáte.
4) Ti, kteří nedokážou přečíst atmosféru často způsobují těžkosti. Prosím, buďte pozorní.

Plánujete si něco objednat z kanceláře honbu dō?

1) Sōkeho asistenti obvykle posílají věci lidem, kteří si je objednali, ovšem část z nich se vrátí jako nedoručitelné, protože adresa není správná. To je ztráta času pro obě strany. Prosím, napište svou SPRÁVNOU adresu ČITELNÝMI písmeny (nejlépe vytištěnou). Plus vaše e-mailová adresa nebo URL může zaměstnancům honbu pomoct v případě, že máte takovéto problémy.
2) Když posíláte do kanceláře honbu peníze (v yenech nebo jako “International Money Order”), nezapomeňte do stejné obálky přibalit seznam toho, co chcete. Pokud do kanceláře honbu dojde jen jedno z toho, nic nedostanete (nebo v nejlepším případě budete dlouho čekat). Prosím buďte pečliví.
3) Pokud chcete QUEST DVD/videa, prosím kupte si je v knihkupectvích, atd. (buď online nebo offline). Kancelář honbu dōjō je přestala prodávat.

Tyto věci nemusí lidem připadat nijak důležité, nicméně jsou velkou přítěží všem členům, pokud je jediný člověk nerespektuje, nebo nespolupracuje, když přijde na jejich vynucení. Trénink je pro všechny, ale pokud budeme tímto způsobem pokračovat a nedokážeme respektovat a dbát na pravidla, může to být v budoucnu složité.

Protože není možné znát všechna pravidla nebo pokyny a podobně, měli byste se první ZEPTAT, než něco uděláte. Měli byste být pokorní a vnímaví k situaci a být trpěliví především když vás někdo se zjevnou autoritou žádá, abyste přestali dělat něco, co není dovoleno. Tito lidé jsou vždy posláni přímo sōkem nebo !!!!někým kolem něj!!!!, nedělají to sami od sebe. Neexistuje ŽÁDNÁ omluva pro pře týkající se tohoto.

Další důležitá věc, kteřá je stále více přehlížena je fakt, že Japonsko je specifické místo. Není to Amerika, Anglie ani žádná jiná země. Proto musí být lidé při jeho návštěvě vnímaví. S odpadem je nakládáno jinak než v jakékoli jiné zemi a předpokládá se, že základní pravidla se budou dodržovat s respektem a ohledem. To platí pro to, jak nakládáte s odpadem ve vašem ryōkanu, hotelu, atd. Měli byste s ním nakládat tak, jak je zvykem. Kultura, pravidla a ostatní věci, které považujete ve své zemi za dané, v Japonsku neplatí, nebo mohou být dokonce považovány za hrubé či nezdvořilé. Neexistuje ŽÁDNÁ omluva pro opakované nedorozumění v této oblasti. V sázce je pověst bujinkanu a jeho členů.

Také někteří členové nyní přicházejí na tréninky se svými rodinami, dětmi, přáteli a kolegy. Toto obecně vyžaduje dovolení instruktora, nebo sōkeho, pokud to je jeho trénink. Je to výhradně zodpovědnost člena, který si někoho přivede, aby pro něj získal dovolení sledovat trénink, dělat fotky, atd.

Lidé, kteří si někoho přivedou musí dbát pravidel a jsou zodpovědni za to, že ti, které přivedli pravidlům rozumějí. Jinak nebude nikomu dovoleno být přítomen, když probíhá trénink, pokud nejsou aktivním členem bujinkanu. Toto bylo zdůrazněno při několika příležitostech.

A co je nejdůležitější, shidōshi jsou zodpovědni za své studenty, kteří navštíví honbu dōjō a měli by vědět, kdy tam jsou. Studenti při své návštěvě representují svého shidōshi. Prosím vemte na vědomí, že jsou na jména shidōshi často tázáni, aby se ujasnila studentova minulost nebo důvěryhodnost. Toto je ve světě budō běžná praxe. Hlavně starší členové bujinkanu mají vzrůstající zodpovědnost za činy svých studentů, stejně jako za udržování úcty a respektu bujinkanu.

Žádáme všechny, aby byli více vnímaví k okolnostem a tak zachovávali tréninkovou zkušenost pro současné a budoucí členy bujinkanu. A hlavně, toto je předpokládáno a požadováno z úcty k našemu sōkemu a bujinkanu.

Doufáme, že vás všechny uvidíme v Japonsku.


(c) 2000, Doug Wilson a George Ohashi
shihané Bujinkan Honbu Dōjō Japan

Comments are closed.