Když něco není v pořádku

Když něco není v pořádku

Jak řešíme situace, s kterými se v životě potkáváme, když něco není v pořádku? Viděl jsem mnoho lidí, kteří jenom utečou, nechají to být a neudělají žádný krok směrem ke změně. To je jeden způsob jak řešit situaci, ale co se tím změní? Nic! Jediné co se tím vyřeší je, že problém necháme narůst a nespravedlnost ubližovat mnoha ostatním. Pokud bychom žili jenom za sebe, pokud bychom nepotřebovali lidi kolem nás pro zlepšení kvality našeho života, tak by to byla správná volba. Volba nečinnosti. My, ale jakkoliv, potřebujeme ostatní. Blaho ostatních lidí má přímý vliv na naše blaho. Bez nich je blaho našeho života vážně poškozeno. Jen si zkuste žít bez kontaktu s ostatními lidmi, nebo bez toho co bylo vytvořeno ostatními lidmi. Uvidíte, že i když zůstanete naživu, což je těžké samo o sobě, kvalita vašeho života bude k neexistování. Budete bojovat o dostatek jídla a dostačující úkryt kdy by jste přežili. Jednoduše, musíme si uvědomit, že potřebujeme ostatní, jejich blaho je naše blaho. Jenom když zruší tuhle potřebu jejich nepřijatelnými rozhodnutími a tím škodí svým lidským druhům se jich ¨zbavíme¨ tím že je strčíme do vězení, nebo ukončíme jejich život.

Proto volba utéci před problémem je velice chabá volba. Je omnoho lepší volba postavit se problému čelem a najít řešení. Pokud v hledání řešení zahrnujeme ostatní, máme nejlepší z lidské komunity (společnosti). Máme spolupráci. Jsou časy, když to člověk sám nezvládá. Já osobně byl v takové situaci, bez pomoci ostatních by můj život skončil. Jestli si to uvědomujeme nebo ne, jako individuality jsme všichni byli v takovýchto situacích. Co kdyby technik, který vyrábí brzdy na vašem aute udělal podradnou práci? Brzdy by vám zlyhali, když by jste je nejvíc potřebovali. Zvažme dopravní předpisy a co se stane když jsou porušeny. Závisíme na přijatelném způsobu jednání ostatních, abychom navzájem žili v souladu. Jsme závislí na každém kdo vkládá schopnosti do společného rybníčku lidských potřeb.

V bojových uměních budou vždycky ti, který nechápou tuhle spolupráci. Vždycky budou ti kteří budou využívat ostatní bez toho aby se dělili o blaho s ostatníma. Jaký je nejefektivnější způsob řešení těchhle nesprávných a nespravedlivých situací? Mohli bychom to dělat jak Amišové, Ti vrámci jejich komunity, který porušují móresy komunity jsou vyhnáni. Možná ne v rozsahu jak to dělají Amišové, ale aspoň by studenti měli začít nesouhlasit. Opusťte a najděte si někoho jiného na trénink. Izolovaný člověk je zranitelný člověk. Dr. Hatsumi zdůrazňoval, že dobré srdce je část jeho požadavků na shodan. Dobré srdce jak věřím, souvisí s tímto pochopením, uvědomováním si a respektováním práv na blaha ostatních. Ochota pracovat spolu pro společnou věc. Ti co nebudou, nezáleží na jejich stupni a oprávnění na odbornost, by měli být izolováni a necháni aby si hověli ve vlastním světě, který si vytvořili pro sebe. Samostatně je kdokoliv zranitelný, spolu jsme silný.


(c) Ed Martin
Ed byl dlouholetým, pokročilým studentem Hatsumi senseie a také vynikajícím učitelem bujinkan bugei.

Comments are closed.