Příběh Shinobi no mono

Příběh Shinobi no mono

Na počátku roku 1960 Hatsumi sensei obdržel zajímavý telefonát od filmového režiséra Yamamoto Satsua 山本薩夫. Byl požádán o odbornou asistenci při natáčení nového filmu Shinobi no mono 忍びの者, podle románu od Murayami Tomoyoshiho 村山知義. Hatsumi sensei ji popsal jako využívání ninpō 忍法 k vyjádření dvojí přirozenosti člověka podobně jako v novele Jekyll a Hyde. Hlavní role v tomto filmu ztvárnili Itō Yūnosuke jako Momochi Sandayū 百地三太夫 a Ichikawa Raizō 市川雷蔵 jako Ishikawa Goemon 石川五右衛門. O představiteli Momochiho řekl sōke 宗家 Masaaki Hatsumi 良昭初見 toto: „Itō-san chodil často do domu mého učitele Takamatsu senseie 高松先生 a používal Takamatsu senseie jako model pro svého Momochiho, pozoroval jeho konání nejenom v ninpō, ale zároveň i v dením životě“. I režisér Yamamoto Satsua se osobně setkal s Takamatsu senseiem. Sám sōke Hatsumi mluví o spolupráci Takamatsu senseie na tvorbě filmu: „Když jsem poskytoval instrukce pro film Shinobi no mono vždy jsem spěchal za Senseiem, abych dostal různé lekce užitečné pro vedení představitelů“.

Ninja 忍者

Film vypráví příběh bouřlivého období v provincii Iga. V té době zde byli venkovští samurajové a ninjové rozděleni do dvou skupin, Momochi v čele s Momochi Sandayū a skupinu ninji Fujibayashi Nagato no Kami. Ve skutečnosti byli oba vůdci jednou jedinou osobou, studentem ninjutsu Jinton Bunshin.

Pozadím celého příběhu jsou události kolem devátého roku Tenshō (1581). Oda Nobunaga napadl provincii Iga s armádou, kde proti jeho 44 000 bojovníkům měl pouze 4000 ninjů. Tím začal válku známou jako „Tenshō Iga no ran“.

Japonsko procházelo v údobí let 1467 až 1573 velmi temným obdobím občanských válek. Celou zemí vládl chaos a rozklad. Bushi opouštěli své pozice a jejich moc tak padla do rukou nižších bushi a civilistů. Rolníci, měšťané, hladoví a netrpěliví masově vyvolávali místní revoluce a daimyōové ve svých provinciích jednali jako oblastní králové. Každý z nich si v tajnosti vydržoval svou malou armádu. A právě v tomto období se uzavřený systém ryū-ha mohl rozvíjet a vzkvétat.

Tři nejmocnější daimyōové Oda Nobunaga a jeho dva generálové Hideyoshi Toyotomi a Ieasu Tokugawa. Toyotomi i Tokugawa byli neúprosní odpůrci buddhismu, pronásledovali kněze a pálili jejich chrámy. Nobunagova snaha zničit buddhismus vycházela z jeho snahy získat na svou stranu portugalské jezuity i s jejich střelným prachem. A tak jedné srpnové noci roku 1571 došlo k hrůznému vraždění na hoře Hiei, v centru japonského buddhismu. Nobunagovi muži obklíčili celou horu a nenechali místo pro únik učencům, mnichům, lékařům a mužům vynikajícího talentu, neunikli starci ani malí chlapci. Celý chrám byl do základu vypálen a s ním významná literální i náboženská díla. 3 000 budov a jejich 20 000 obyvatel bylo spáleno na popel. Následujících 10 let byly buddhistické chrámy nepřetržitě napadány Nobunagovými muži, a tak ti kteří nezemřeli mečem byli upáleni. Během tohoto údobí zahynuli deseti tisíce mnichů.

Nobunagova nenávist k ninjům mohla být více než osobní. Ačkoli sám byl homosexuál rodiči byl donucen k politickému svazku s dcerou svého nepřítele. Jak se později ukázalo pracovala jako špión pro svého otce. Jelikož má ninjutsu svůj původ u yamabushi, je přirozené, že mělo velice úzký vztah k buddhismu.

Několik neúspěšných pokusů o zavraždění Nobunagi vedlo k tomu, že obrátil svou pozornost k ninja klanům provincie Iga. Během následujících let se zmocnil vlády ve vedlejší provincii Ise, a odtud prostřednictvím svého syna útočil na provincii Iga. Roku 1581 se rozhodl kompletně vyvraždit obyvatelstvo celé této provincie a tak s armádou 44 300 mužů vyrázil do boje. V provincii Iga, díky svým bojovým dovednostem víceméně dominoval klan Nikki.

Nejvýznamějšími ninji vůbec v celé historii byli Hanzō Hattori, Sandayū Momochi a Nagato Fujibayashi. Shodou okolností všichni působili v této oblasti a v tomto období. Klan Momochi ovládal jižní část provincie, Hattori střední a rodina Fujibayashi severní část provincie Kōga.
Hanzō Hattori známý také jako Watenabe Hanzō a Yari no Hanzō byl nejslavnějším jōninem v historii ninjutsu vůbec.

O Momochi Sandayū legenda vypraví, že byl učitelem Ishikawi Goemona, známého japonského bandity, který bohatým bral a chudým dával – japonská obdoba Robina Hooda. Vypráví se, že Goemon se zamiloval do jedné z Momochiho manželek, kterou unesl a pak ji hodil do studny, zatímco sám se skrýval a prchal. Několik let se pokoušel zavraždit Hideyoshiho, ale bez úspěchu. Nakonec ho Hideyoshi porazil a uvařil ve vroucí vodě i se všemi jeho příbuznými. Jeho poslední slova prý byla: „I když Ishikawa Goemon zemře a písek ze všech pobřeží pohltí moře, zloděj nikdy neodejde.“ Jeho příběh je oblíbeným námětem kabuki her. Momochi udžoval tři domy a tři manželky, žil tři odlišné životy, aby mátl své nepřátele. Podle kronik Momochi Sandayū bojoval v jedné bitvě, avšak nikde není zmínky o Nagatu Fujibayashim, z toho historici usuzují, že se zřejmě jednalo o tu samou osobu. Dva z jeho domů dodnes stojí ten třetí poblíž Iga-Ueno Oda Nobunaga srovnal se zemí.

Ačkoli ve filmu Sandayū Momochi umírá, v tuto chvíli si Ishikawa Goemon uvědomuje Momochiho dvojí identitu, Jeho smrt nikdy nebyla historicky doložena. Je určitá možnost, že během bitvy unikl a usadil se v provincii Kii jako farmář.

Se svou šestkrát větší armádou Nobunaga šestkrát zaútočil na provincii Iga. Kolik ninjů uniklo není známo, ale celá provincie byla plně pod jeho kontrolou během několika málo týdnů. Důkazem, že ninjutsu přežilo a neztratilo nic ze svých schopností byl velice dobře promyšlený útok na Nobunagu, bohužel jako jediný ze skupiny opět unikl.

Přehled série filmů Shinobi no mono

1) Shinobi no mono 忍びの者 (období 1575-1581)
2) Zoku Shinobi no Mono 続・忍びの者 (období 1582-1594)
3) Shin Shinobi no Mono 新・忍びの者 (období 1595-1600)
4) Shinobi no Mono Kirigakure Saizō 忍びの者霧隠才蔵 (období 1614-1615)
5) Shinobi no Mono Zoku Kirigakure Saizō 忍びの者続・霧隠才蔵 (období 1616)
6) Shinobi no Mono Iga-Yashiki 忍びの者伊賀屋敷 (období 1637-1651)
7) Shinobi no Mono Shin Kirigakure Saizō 忍びの者新・霧隠才蔵 (období 1616)
8) Shinsho Shinobi no Mono 新書・忍びの者 (období 1570-1573)
9) Shinobi no Shū 忍びの衆 (období 1582)

Takže pokud jste ještě neviděli, určitě to napravte. Podle mě tyto filmy za to stojí. 😉

Ninpō ikkan 忍法一貫


(c) Pavel Slavík
dōjō-chō Bujinkan Dōjō Prague
web: www.bujinkanprague.com
e-mail: pavels@bujinkanprague.com

Comments are closed.