Trénink se sōkem

Trénink se sōkem

Když jsem poprvé potkal Hatsumi senseie, udělal na mě velký dojem. Dnes, po 12 cestách do Japonska a více než 35 tai-kai po celém světě na mě stále dělá dojem!

Jediná cesta k pochopení senseiova budō je trénovat s ním. Mnoho lidí v bujinkanu obdrží stupně dan, ale nikdy necítí potřebu trénovat se sōkem (jak je to možné?).

Dostat se dnes do Japonska je jednoduché a celkem levné. Pokud vyučujete budō taijutsu, nenechávejte si peníze pro sebe, používejte je ke zlepšení svého taijutsu při cestách do Noda nebo na tai-kai. Tak neváhejte, využijte příležitosti setkat se osobně s Hatsumi senseiem. Změní to navždy váš pohled na budō. Čím více trénujete, tím více si uvědomujete, že ve skutečnosti nevíte nic.

Mnoho lidí v bujinkanu vypadá, že je více zajímá jejich vzhled, technické stupně a jejich pozice, než vlastní technika. Sensei často opakuje „pokračujte!“, ale kam oni směřují? Určitě ne do Japonska.

Někteří lidé jedou do Japonska, trénují jeden den (t.j. jeden trénink) se sōkem, potom jako turisté objíždějí Japonsko celý týden a vrátí se poslední den svého pobytu, aby poslední den trénovali se Senseiem. Udělají několik fotografií a již nikdy se do Japonska nevrátí. Jiní toho mají tolik co dělat, když jsou v Japonsku, ale nemají dost času přijít na trénink! Ale s několika fotografiemi Noda a Senseie se vracejí do své země a chovají se jakoby s ním trénovali každý den. Když posloucháte tyto lidi, slyšíte, že trénují 12 hodin denně, že v nich Sensei vidí dalšího velmistra, atd. Tento přístup je hovadina! Pokud se Bujinkan rozrůstá, musí „vyspět“. Musíme být dospělými a ne stále dětmi. Před několika lety Sensei prohlásil, že bujinkan minulosti byl jako školka. Poté dodal, že je čas jít na univerzitu.

Pokud jste jedním z výše popsaných lidí, zastavte se a rozvíjejte bujinkan ve vaší zemi. Nové časy přicházejí. Cílem nejsou technické stupně dan, cílem je stát se skutečnou lidskou bytostí. To je to, co nás Sensei učí, nic víc. Pokud se rozhodnete někam směřovat, cíl je méně důležitý, než cesta, po které kráčíte. Překážky na vaší každodenní cestě jsou klíčem k osvícení. Pokud si to nemyslíte, potom nechoďte po cestě, leťte letadlem, bude to rychlejší a bezpečnější pro vaše ego.

Při mé poslední cestě do Japonska v prosinci jsem se cítil velmi špatně. Při daikomyō-sai, druhý den tohoto tai-kai, jsme měli možnost mít vyjimečně noční trénink s Noguchi senseiem. Myslel jsem si, že to je skvělé, dokud trénink nezačal. Nebyl jsem schopen porozumět ani jednomu z jeho pohybů! Říkal jsem si:“Zatraceně, měl bych být jedním z nejpokročilejších studentů v bujinkanu a kazím to jako úplný začátečník!“ To je to, o čem je skutečný trénink v Japonsku. Pokud přicházíte do Japonska se předvést, nedělejte to, jeďte kamkoli jinam na dovolenou a ušetřete tak své ego od konfrontace s těžkou realitou.

Tak, pokud přijedete za tréninkem, zjistíte, že vaše úroveň je špatná (a to velmi špatná). Vaše ego bude poníženo a vy najdete (možná) novou motivaci pro zvýšení vaší úrovně. Technické stupně dan jsou nanic, obrázky jsou nanic, domněnky jsou k ničemu. Jediná věc, na které záleží je trénink, trénink a zase trénink. A to je důvod, proč se 16.března opět vracím do Noda!


(c) Arnaud Cousergue
web: www.budomart.com
e-mail: arnaud.cousergue@gmail.com
Článek byl publikován na webu Kamaemail a zde je uveřejněn s laskavým svolením autora, děkujeme.

Comments are closed.