Vítězení

Vítězení

Hatsumi sensei během svých lekcí často používá frázi „nepřemýšlejte o vítězství“ a často to různě komentuje. Co to ale doopravdy znamená? Přece když bojujete, tak chcete zvítězit, že ano? Pojďme se nad tím zamyslet.

Tak zaprvé, tento výrok neplatí jenom o boji – platí i o tréninku. Když trénujete, neměli byste přemýšlet o tom, jak triumfovat nad svým partnerem. To je špatný přístup. Není to v souladu s učením se a s růstem, a to z jednoduchého důvodu: pokud se neustále snažíte porazit svého partnera, uděláte cokoliv, abyste toho docílili, včetně používání svalů a zbytečných zkratek… Správná technika a metody pohybu jsou tak odhozeny na úkor zběsilého zápasení a vy se nic nenaučíte. Abyste mohli ze svého tréninku těžit, nesmíte se uchylovat k akcím, které vás učí špatné věci. Ty vás vedou zpátky, odstraňují veškerý postup, kterého jste docílili na cestě ke kultivaci svého taijutsu. Proto je důležité zbavit se myšlenky na vítězství. Místo toho se držte myšlenky na hledání pochopení. „Nezáleží na to, jestli zmlátím svého partnera, chci jenom přijít na to, co bych měl dělat.“ Tady si můžete položit otázku: „Pokud se nebudu nikdy zaměřovat na vítězení, jak můžu být schopen vítězit?“ Odpověď zní, že prostě můžete. Tím, že se nebudete soustředit na vítězení, budete schopni zvítězit.

Po čase budete schopni kdykoliv zvítězit, aniž byste se tím zabývali. Jestli vám to pořád není jasné, dobře se nad tím zamyslete. Tím, že nebudete posedlí úspěchem, ale zaměříte se na pochopení všech svých činů a jejich důvodů, vštěpíte si správné základy budō taijutsu. Pokud se budete soustředit pouze na vítězení, vaše ego nabude vrchu a zatlačí pravé učení tím, že se uchýlí k hrubé síle. Ze začátku můžete mít pocit, že se musíte spoléhat na přílišnou sílu, ale časem se tento pocit bude zmenšovat.

Druhé hledisko, když o tomto Hatsumi sensei nebo já mluvíme, je případ skutečného boje. Pokud budete myslet na vítězství, prohrajete. Vaše mysl bude polapena myšlenkou na vítězství a vaše pohyby nebudou plynout volně. Pokud se dostanete do násilného konfliktu, nemějte v mysli žádné myšlenky. Tak, jako vás myšlenka na vítězství nutí používat sílu a zápasit se svým partnerem na tréninku, ke stejné situaci dojde i v reálném boji. Používání svalů a síly zabraňuje použití správného taijutsu a techniky. Stejně tak důležitý důvod, proč byste neměli myslet na vítězství, je ten, že budō taijutsu není o vítězení, ale o přežití. To není to samé – je možné zvítězit a nepřežít, i přežít bez vítězství. Pokud vám to nedává smysl, hluboce se nad tím zamyslete ve svých meditačních chvílích.


(c) Ken Harding
Missouri Budō Taijutsu Dōjō
web: www.mbdojo.com
e-mail: kenharding@mbdojo.com

Comments are closed.